Trwa ładowanie...
16-01-2013 08:29

Chevrolet Corvette Stingray: amerykański sportowiec

Chevrolet Corvette Stingray: amerykański sportowiecŹródło: zdjęcie producenta
d1n2y5p
d1n2y5p

Nowy Chevrolet Corvette został zaprezentowany podczas Detroit Auto Show. Kolejna generacja kultowego amerykańskiego auta wyróżnia się agresywną stylistyką, świetnymi osiągami i klasyczną nazwą Stingray.

Chevrolet Corvette Stingray jest najmocniejszą podstawową wersja Chevroleta Corvette w historii. Według wstępnych danych silnik generuje 450 KM mocy (335 kW) i 610 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Nowy model jest też najszybszym podstawowym Corvette w dziejach - auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie poniżej czterech sekund, a w zakrętach osiąga przeciążenia wynoszące ponad 1g. Co więcej, Stingray 2014 będzie prawdopodobnie najoszczędniejszym modelem Corvette jaki kiedykolwiek powstał, ponieważ w cyklu pomiarowym EPA 2013 jego zapotrzebowanie na paliwo będzie wynosiło jedynie około 9 l/100 km.

Nowy Chevrolet Corvette Stingray dzieli z poprzednikiem zaledwie dwa elementy. W modelu zastosowano nowe podwozie, nową strukturę ramy, nową jednostkę napędową, jak również całkowicie nowy wygląd nadwozia i wnętrza. Stylistycznie nowy model ma przód, który wyraźnie nawiązuje do poprzednika. Kształt maski przypomina szóstą generację, ale całe auto ma jeszcze ostrzejsze i bardziej agresywne linie. Dużo większe zmiany projektanci przeprowadzili z tyłu, gdzie widać nawiązanie do stylu najnowszych modeli Chevroleta, takich jak Camaro i Malibu. Charakter nowego modelu Corvette podkreślają cztery końcówki wydechu umieszczone jedna obok drugiej.

Maska silnika i zdejmowany panel dachowy zostały wykonane z włókna węglowego. Kompozytowe błotniki, drzwi i tylne panele nadwozia, nanowęglowe kompozytowe panele podwozia oraz nowa rama aluminiowa przyczyniają się do przesunięcia środka ciężkości w kierunku tylnej części nadwozia, czego efektem jest optymalny rozkład masy w stosunku 50/50 oraz lepszy stosunek mocy do masy.

d1n2y5p

Wnętrze zostało stworzone z wykorzystaniem włókna węglowego, aluminium i wykańczanych ręcznie elementów skórzanych. Zastosowano zaawansowane technologie wspomagające kierowcę, w tym selektor trybu jazdy (Drive Mode Selector), oferującym pięć trybów pracy, który dostosowuje dwanaście różnych ustawień pojazdu do indywidualnych preferencji kierowcy. Nowa siedmiobiegowa przekładnia manualna otrzymała system Active Rev Matching przewidujący moment, w którym kierowca zmienia bieg i odpowiednio dostosowuje prędkość obrotową silnika, aby za każdym razem zapewnić doskonałą zmianę przełożeń.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Nowy silnik V8 LT1 o pojemności 6,2 litra wyposażony w wiele zaawansowanych technologii, jak bezpośredni wtrysk paliwa, funkcję aktywnego zarządzania paliwem (Active Fuel Management), układ zmiennych faz rozrządu oraz zaawansowany układ spalania, który umożliwia wygenerowanie wyższej mocy przy niższym zużyciu paliwa.

d1n2y5p

- Oznaczenie Stingray zajmuje szczególne miejsce w historii motoryzacji - powiedział Ed Welburn, wiceprezes GM ds. globalnego designu. - Zdawaliśmy sobie więc sprawę z faktu, iż nazwa Stingray może zostać wykorzystana wyłącznie w przypadku samochodu nawiązującego do dziedzictwa swoich przodków. W rezultacie powstał model Corvette Stingray, który z jednej strony zrywa z tradycją, a z drugiej strony jest od razu rozpoznawalny na całym świecie, jako Chevrolet Corvette.

Nowy Chevrolet Corvette Stingray będzie budowany w należącej do GM fabryce w Bowling Green w stanie Kentucky, która niedawno przeszła modernizację wartą 131 milionów dolarów, z czego około 52 miliony dolarów przeznaczono na konstrukcję nowej blacharni. Dzięki temu po raz pierwszy w historii Chevrolet może produkować aluminiową ramę na miejscu we własnym zakładzie. Corvette Stingray w wersji coupe wejdzie do sprzedaży w trzecim kwartale 2013 roku.

sj, moto.wp.pl

d1n2y5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2y5p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj