Trwa ładowanie...
d3vsu3f
IAR

Ceny paliw w 2014 roku: dużych zmian nie będzie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny paliw w 2014 roku: dużych zmian nie będzie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
d3vsu3f

*Nowy rok to w dla wielu firm świetna okazja do podwyżek cen produktów. Jak będzie na rynku paliw? Na początku 2014 roku nie powinniśmy spodziewać się rewolucji. *

Ceny powinny być zbliżone do tych, które obowiązywały pod koniec 2013 roku - uważa Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Przypomina, że w tym roku nie rosną podatki na paliwa, minimalny 1-procentowy wzrost dotyczy tylko opłaty paliwowej, co nie powinno w sposób widoczny przenieść się na ceny. W jego opinii, jeśli utrzyma się sprzyjająca pogoda, w pierwszych tygodniach tego roku za paliwa możemy płacić mniej niż na początku 2013 roku.

Jeśli chodzi o zużycie paliw w tym roku, to konsumpcja benzyny powinna się ukształtować na podobnym poziomie, jak w roku poprzednim. Zagadką natomiast będzie, czy wzrośnie oficjalnie zapotrzebowanie na olej napędowy. Teoretycznie, w związku z tym, że nasza gospodarka, a także europejska przyspiesza, powinien być widoczny wzrost użycia tego paliwa. Nie jest to jednak przesądzone, bo na rynku tego paliwa mamy do czynienia z szarą strefą, która może sięgać nawet 15 procent konsumpcji oleju napędowego. Łamanie prawa w tym przypadku polega na oszustwach podatkowych, albo przemycie tego paliwa.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego szacuje, że w 2013 roku zużycie paliw w naszym kraju w porównaniu z 2012 rokiem spadło o 4-4,5 proc.

tb/

d3vsu3f

Podziel się opinią

Share

d3vsu3f

d3vsu3f