Trwa ładowanie...
d2wuta6

Ceny paliw na stacjach w najbliższym czasie bez podwyżek

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny paliw na stacjach w najbliższym czasie bez podwyżek
(PAP/Wojciech Pacewicz)
d2wuta6

W najbliższym czasie nie będzie podwyżek cen paliw na stacjach; ceny utrzymają się albo nawet będą dalej spadać - prognozują analitycy. Podkreślają też, że paliwa są tańsze niż przed rokiem.

W ocenie portalu e-petrol.pl najbliższe dni powinny przynieść kontynuację obniżek, ponieważ w cennikach krajowych rafinerii dominują obniżki. Portal przypomina, że po spadkach z ostatnich dni na rynku hurtowym średnie ceny oleju napędowego są na poziomie najniższym od końca kwietnia 2013 r., a na stacjach kierowcy za benzynę 95 płacą najmniej od połowy października 2011 r.

Według biura Reflex średnie ceny litra benzyny 95 i oleju napędowego w ciągu ostatniego tygodnia spadły o 1 grosz. Biuro zwraca uwagę, że ceny utrzymują się poniżej poziomu z roku ubiegłego, benzyna 95 jest tańsza niż rok temu o 10 groszy za litr, a olej napędowy o 12 groszy za litr. Ceny autogazu są niższe o 5 groszy za litr. Prognoza e-petrol.pl na przyszły tydzień mówi o przedziale cenowym 5,24-5,32 zł za litr dla benzyny 95, 5,29-5,38 zł za litr oleju napędowego i 2,62-2,68 zł dla autogazu.

d2wuta6

Reflex zwraca uwagę, że na rynku ropy naftowej w mijającym tygodniu nie obserwowano większych zmian cen, notowania lutowej serii kontraktów na ropę Brent pozostawały w przedziale 106,12 - 108,20 dolarów za baryłkę. Natomiast ropa WTI w Nowym Jorku jest około 14 dolarów na baryłce tańsza od Brent.

Portal e-petrol.pl ocenia, że jeden z poważnych problemów lokalnych, które mogą odbić się na światowym rynku naftowym, jest konflikt między zwaśnionymi politykami w Sudanie Południowym. Ten kraj jest w Afryce Subsaharyjskiej trzecim największym posiadaczem zasobów naftowych - po Nigerii i Angoli. Z Afryki płynie jednak także drugi sygnał odnośnie podaży surowca: wzrost wydobycia w Libii. Niewątpliwie Libia powoli wraca do światowej czołówki - choć nie bez problemów. Zapewne jej zwiększający się udział w produkcji globalnej będzie jednym z najistotniejszych wydarzeń na rynku naftowym w 2014 r. - ocenia e-petrol.pl

Wygraj paliwo o wartości 3.000 zł! Kliknij i weź udział w konkursie

d2wuta6

Podziel się opinią

Share
d2wuta6
d2wuta6
Więcej tematów