C-Elysee WTCC: nowa broń wyścigowa Citroena
W miesiąc po potwierdzeniu przystąpienia do rywalizacji w Wyścigowych Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych Citroen przedstawia model, którym na torach ścigać się będzie Sebastien Loeb. Jest nim C-Elysee WTCC.
Jest to pierwszy pojazd zbudowany według przepisów nowego regulaminu tej serii wyścigowej, przygotowanego przez FIA na przyszły sezon. - Wybór C-Elysee jako bazy do przygotowania wersji wyścigowej świadczy o naszej woli wykorzystania rywalizacji sportowej jako działania aktywnie wspierającego rozwój handlowy naszej marki. Kalendarz cyklu obejmuje rundy w Ameryce Łacińskiej, Maroko, Chinach i Rosji, ma zatem zasięg światowy - powiedział Frederic Banzet, dyrektor generalny Citroena.
- Z technicznego punktu widzenia musieliśmy wybrać samochód o nadwoziu trójbryłowym, ponieważ sedany charakteryzują się najlepszymi własnościami aerodynamicznymi. Dlatego też C-Elysee pasował do naszych planów. Będzie to nasz pierwszy pojazd tego typu, dlatego czeka nas wiele prób i testów, które zweryfikują słuszność dokonanych przez nas wyborów. Mamy przed sobą dużo pracy - dodał dyrektor techniczny Citroen Racing, Xavier Mestelan-Pinon.
Model stoi nisko i szeroko na swoich 18-calowych kołach. W agresywnej przedniej partii z dolnym spoilerem dominuje grill atrapy z logo marki. Sportowego charakteru dodają mocno poszerzone błotniki przednie i tylne, zaś potężny spoiler na klapie bagażnika ma za zadanie dociskać tylną oś do nawierzchni przy dużych prędkościach. Pod maską znajduje się benzynowy silnik 1,6 turbo z bezpośrednim wtryskiem mieszanki, podobny jak w rajdowym DS3 WRC. Korzystając z większego dozwolonego ciśnienia doładowania, w wersji WTCC osiąga on moc 380 KM, którą 6-biegowa skrzynia sekwencyjna przekazuje na przednią oś.
Karoserię wykonano ze stali i materiałów kompozytowych zaś sprzęgło z włókna węglowego. Konstruktorzy zdecydowali się na zawieszenie MacPherson zarówno z przodu, jak i z tyłu. Za hamowanie odpowiadają tarcze wentylowane o średnicy 380 mm (przód, zaciski 4-tłoczkowe) oraz 300 mm (tył, zaciski 2-tłoczkowe). Wymiary auta to 4 577 / 1950 mm, rozstaw osi - 2 700 mm a rozstaw kół - 1 750 (przód i tył). Masa pojazdu wynosi minimum 1 100 kg wraz z kierowcą (wymogi przepisów).
Już teraz trwa program testów badawczo - rozwojowych. Pierwsza publiczna prezentacja pojazdu odbędzie się podczas zbliżającego się Salonu Samochodowego we Frankfurcie.
Źródło: Citroen
ll/moto.wp.pl