Trwa ładowanie...
d19ge3u
d19ge3u
Wiadomości

Budowa mostu na Wiśle w Nowym Korczynie bardziej realna

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d19ge3u

Zarząd woj. małopolskiego wpisał w piątek do planów inwestycyjnych Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 budowę mostu na Wiśle między Borusową, a Nowym Korczynem w Świętokrzyskiem. Ma to być wspólne przedsięwzięcie obu regionalnych samorządów.

Planowany most ma być częścią drogi wojewódzkiej nr 973 Busko Zdrój - Nowy Korczyn - Borusowa. Władze samorządowe woj. świętokrzyskiego i Małopolski w październiku ub.r. podpisały porozumienie w sprawie budowy mostu - koszty miały zostać rozłożone po połowie między regiony. Pomysł nie miał jednak wówczas gwarancji finansowych.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, zarząd regionu ujął projekt w programie inwestycyjnym, dotyczącym przebudowy dróg wojewódzkich, nowych odcinków dróg, obwodnic, które będą finansowane z RPO na lata 2014-2020.

d19ge3u

Połowa środków na inwestycję będzie pochodziła z RPO województwa świętokrzyskiego, co potwierdził w rozmowie z PAP marszałek Adam Jarubas. "Po raz pierwszy uzyskaliśmy ze strony sąsiada potwierdzenie realizacji inwestycji deklaracjami finansowymi. Most może kosztować ok. 130-150 mln zł. Mamy trzy warianty lokalizacji przeprawy" - powiedział Jarubas.

W marcu podpisano umowę z firmą, która ma zaprojektować przeprawę. Ważnym elementem inwestycji ma być most zlokalizowany przy ujściu Nidy do Wisły w Nowym Korczynie. Wstępnie założono, że inwestycja będzie się składała z dwóch przepraw nad obiema rzekami.

Według marszałka Jarubasa w przyszłym roku powinny zostać rozstrzygnięte sprawy dokumentacyjne i przetargowe przedsięwzięcia. Inwestycja powinna być zrealizowana w latach 2016-2017.

Przedsięwzięcie - w myśl ubiegłorocznego porozumienia - dotyczy całego odcinka trasy. Remont fragmentu od Buska Zdroju do mostu ma sfinansować świętokrzyski samorząd, zaś od mostu do Borusowej - Małopolska.

d19ge3u

Obecnie w Nowym Korczynie połączenie między województwami zapewnia przeprawa promowa. Planowany most ułatwi komunikację między regionami i otworzy najkrótsze połączenie południowej części woj. świętokrzyskiego z autostradą A-4.

Woj. świętokrzyskie wspólnie z podkarpackim budują most na Wiśle w Połańcu. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 178 mln zł. Świętokrzyskie pokrywa 48 proc. wydatków, tj. 86 mln zł. 85 proc. tej kwoty będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Inwestycja ma być gotowa na przełomie października i listopada.

Na odcinku Wisły, będącym południowo-wschodnią granicą woj. świętokrzyskiego, są obecnie cztery mosty: w Szczucinie (Małopolska), Nagnajowie (Podkarpacie), Sandomierzu (Świętokrzyskie) i Annopolu (Lubelskie).

d19ge3u

Podziel się opinią

Share

d19ge3u

d19ge3u