Budowa dróg może się opóźnić
Budowa niektórych dróg ważnych z punktu widzenia organizacji ME2012 może się opóźnić, bo ich dokumentacje przygotowano według nieaktualnych przepisów - przyznał w czwartek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
"Pracujemy nad zmianą przepisów. Współpracujemy z ministrem środowiska, ale także z ministrem rozwoju regionalnego. Pracujemy też nad zmianami w przepisach, które mają skrócić proces inwestycyjny i myślę, że te zmiany prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego pozwolą nadrobić to co może stać się problemem w związku z niedostosowaniem polskich regulacji do wymogów unijnych" - tłumaczył Grabarczyk w rozmowie z radiem PIN.
Zapewnił, że zagrożenie będzie "minimalizowane".
"Nasz program budowy autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic finansujemy głównie z funduszy unijnych i tu nie możemy uciec od procedur, które są wymagane" - mówił.
Grabarczyk dodał, że w resorcie trwają również prace nad propozycjami zmian m.in. w ustawach o partnerstwie publiczno- prywatnym.
Według niego, przygotowane są także propozycje zmian w ustawie o koncesjach na roboty budowlane i usługi. "Jesteśmy w fazie poprzedzającej uzgodnienia międzyresortowe. Ta ustawa pozwoli wystąpić w przetargach małym i średnim firmom" - mówił minister. Do tej pory w przetargach na budowę dróg i autostrad mogły uczestniczyć tylko duże przedsiębiorstwa.
Zmiany są przygotowywane także w zakresie ustawy o planach zagospodarowania przestrzennego. "Myślę, że już niedługo także ten projekt będzie upubliczniony" - powiedział.
Pytany o budowę lotniska w Modlinie k. Warszawy, Grabarczyk podkreślił, że nie będzie to lotnisko do obsługi ruchu o dalekim zasięgu. "Lotnisko, które miałoby przejąć loty transkontynentalne musi być zbudowane od podstaw i w tej chwili zlecamy opracowanie ostatniej ekspertyzy, która pozwoli na podjęcie decyzji czy i gdzie takie lotnisko powinno być ulokowane" - powiedział Grabarczyk.
Dodał, że na przełomie roku powinna być znana decyzja o ewentualnym powstaniu i lokalizacji nowego lotniska.
Pod koniec lutego prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa Modlin, Piotr Okienczyc mówił, że koszt budowy lotniska w Modlinie wyniesie 400 mln zł, a planowana wielkość ruchu pasażerskiego to około 1,5 mln pasażerów rocznie. Lotnisko ma zajmować się obsługą głównie tanich linii i czarterów. (PAP)