Trwa ładowanie...
d31zm20
d31zm20

Budimex za 913 mln zł wybuduje 14,7 km obwodnicy Olsztyna

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d31zm20

Firma Budimex podpisała we wtorek umowę z olsztyńskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na wybudowanie 14,7 km południowej obwodnicy Olsztyna. Droga, o którą samorządowcy i politycy zabiegali od ponad 10 lat ma być gotowa w 2018 roku.

Znajdzie się ona w ciągu drogi ekspresowej S 51, obejmie 14,7 km od węzła Olsztyn-Południe do węzła Olsztyn Wschód. Trasa, która od południa będzie omijać Olsztyn zostanie zbudowana na terenie zarówno Olsztyna jak i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo. W okolicy wsi Wójtowo nowa trasa połączy się z droga krajową nr 16, która prowadzi z Olsztyna na Mazury. Inwestycja Budimexu będzie realizowana w systemie "Projektuj i buduj".

Obecny przy podpisaniu umowy pomiędzy GDKiA, a Budimexem wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit przypomniał, że o tę drogę od bardzo wielu lat zabiegali "politycy wszystkich opcji". "To, że jest umowa, że powstanie obwodnica to wspólny sukces ludzi, którzy tu mieszkają" - mówił Szmit, który od wielu lat jest aktywnym politykiem PiS w warmińsko-mazurskim.

d31zm20

Marszałek warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że obwodnica Olsztyna znacznie polepszy komunikację drogową w tej części regionu, co może się przełożyć na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej.

Obwodnicę Olsztyna będą budowały dwie firmy: Budimex od wschodniej strony, zaś od zachodniej konsorcjum firm Intercor z Zawiercia oraz Most z Sopotu (10 km drogi zbudują za 387,5 mln zł). Budowa zachodniej części obwodnicy już jest prowadzona, ale rozpoczęto ją z kłopotami, ponieważ jeden z uczestników przetargu odwołał się, bezskutecznie, od rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej.

Obecny na podpisaniu umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwrócił uwagę, że do pełnej budowy południowej obwodnicy Olsztyna potrzebny jest kolejny przetarg - na budowę węzła Olsztyn Pieczewo. "W mojej ocenie taki przetarg winien być rozpisany jak najszybciej, by powstała pełna inwestycja" - powiedział w rozmowie z PAP Grzymowicz.

Przetargu na budowę tego węzła, który miałby połączyć z obwodnicą południowe, sypialniane dzielnice Olsztyna na razie nie ma. Olsztyński ratusz i GDKiA wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością za ten stan rzeczy, ale obie strony deklarują, że zależy im na jak najszybszym przetargu na tę budowę.

d31zm20

Olsztyn chce też zbudować północną obwodnicę miasta, która będzie prowadziła w stronę przejścia granicznego z Rosją, ale na razie nie jest znany nawet jej potencjalny przebieg.

Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim w kraju, które nie ma zbudowanej obwodnicy. Pierwsze rozmowy i uzgodnienia ws. południowej nitki obwodnicy prowadzono już w 1998 roku, a pierwsze umowy na koncepcję budowy drogi podpisano w 2005 roku.

d31zm20

Podziel się opinią

Share

d31zm20

d31zm20