Trwa ładowanie...

Brelok, który warto mieć w samochodzie. Kosztuje grosze

Skrzynkę z narzędziami możesz schować w kieszeni. Zarówno kierowcom, jak i majsterkowiczom-pasjonatom przyda się niewielki i zmyślny multitool, który może zaoszczędzić sporo problemów, a w niektórych wypadkach nawet ocalić życie.

Share
Brelok, który warto mieć w samochodzie. Kosztuje grosze
Źródło: Youtube.com
d2271v3

Poniżej znajdziesz kilka narzędzi, które przydadzą się podczas jazdy samochodem i nie tylko. Mając je przy sobie szybko docenisz ich przydatność. Wysoka jakość komponentów w połączeniu z niską ceną sprawia, że multitoole i scyzoryki zyskują sporą popularność.

samochód po wypadku Pixabay.com
samochód po wypadku Źródło: Pixabay.com, Fot: public domain

Profilaktycznie przed jazdą

Jeszcze przed wyjazdem, zwłaszcza w dalszą, wakacyjną trasę, warto zrobić krótki przegląd samochodu. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i nieprzyjemności w przyszłości, a już na pewno pozwoli zaoszczędzić całkiem spore pieniądze w przypadku awarii. Dlatego poza rutynowym przeglądem warto regularnie sprawdzać stan zużycia bieżnika i ciśnienia w oponach. Podczas jazdy z dużą prędkością, na przykład na autostradzie, awaria opony może być bardzo groźna.

d2271v3

Między innymi z tego względu warto zaopatrzyć się w niewielki multitool, który pełni funkcję breloka dołączonego do kluczyków. Po wyciągnięciu kolorowej części naszym oczom ukazuje się praktyczny miernik zużycia bieżnika. Wystarczy przytknąć go do opony, a następnie sprawdzić, czy nie jest wytarty. W nieco droższych modelach można również znaleźć urządzenie, które mierzy ciśnienie w kołach. Dzięki temu wizyta na stacji benzynowej lub u wulkanizatora nie będzie konieczna.

Przydatne w awaryjnej sytuacji

O wiele ciekawiej prezentują się akcesoria, które przydadzą się podczas kolizji. Ukryte pod plastikową obudową ostrze do przecinania pasów jest bezpieczne w użyciu, więc nie ma szans na pokaleczenie się w stresowej sytuacji. Wystarczy wyszarpnąć część multitoola przyczepioną do kluczyków tkwiących w stacyjce - i gotowe. Nożyk jest tak ostry, że przechodzi przez pas jak przez masło i nie wymaga mozolnego piłowania. Podczas kolizji liczy się przecież szybkość.

Dodatkowym atutem jest wbudowany zbijak do szyb, który okaże się szczególnie pomocny, gdy podczas wypadku zablokują się drzwi do samochodu, a jedyna droga prowadzi przez okno. Specjalna konstrukcja sprawia, że wyprowadzenie ciosu nie wymaga dużego zamachu ani siły, dlatego urządzenie nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu.

broken tempered glass closeup , background of glass was smashed Fotolia
broken tempered glass closeup , background of glass was smashed Źródło: Fotolia

Jeśli natomiast jesteś świadkiem poważnego wypadku, pamiętaj o zachowaniu pewnych środków ostrożności. Użycie punktaka nie uchroni cię od spadających odłamków szkła, dlatego przed uderzeniem warto zasłonić rękę kawałkiem materiału lub chociażby rękawem bluzy. Aby nie stwarzać zagrożenia dla osób z wnętrza samochodu, należy wybrać szybę, za którą nie ma żadnego z pasażerów auta. Po otwarciu warto profilaktycznie pozbyć się wszystkich pozostałych w ramie odłamków, zwłaszcza tych zwisających. W innym przypadku spadające szkło może powodować większe szkody.

Dodatkowa latarka oraz światło alarmowe przydają się podczas jazdy nocnej, gdy trzeba dokonać szybkiej naprawy lub sprawdzić stan płynów w samochodzie. Warto mieć przy sobie urządzenie, które spełni wymagania kierowcy.

d2271v3

Podziel się opinią

Share
d2271v3
d2271v3
Więcej tematów