Trwa ładowanie...
dt95vgs

Bravissimo Kubica! Polak króluje na Sardynii

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bravissimo Kubica! Polak króluje na Sardynii
(Citroen Racing)
dt95vgs

Robert Kubica i Maciej Baran kapitalnie spisali się w Rajdzie Sardynii, siódmej eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Polacy byli zdecydowanie najlepsi wśród załóg WRC-2, odnosząc drugie z rzędu zwycięstwo w klasie. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak, którzy jechali samochodem WRC zajęli siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Rajd wygrał Sebastien Ogier.

Zobacz zdjęcia z Rajdu Sardynii

Kubica rywalizację na piaszczystych trasach Sardynii rozpoczął od dwóch imponujących zwycięstw na odcinkach Monte Lermo i Castelsardo. Od samego początku kierowcy WRC-2 zmagali się z ograniczoną widocznością, jadąc w kurzu za poprzedzającą załogą. W przeciwieństwie do załóg WRC, załogi WRC-2 były puszczane w zaledwie 2-minutowych odstępach, które często okazywały się nie wystarczające, aby kurz zdążył opaść.

dt95vgs

Na siódmym odcinku specjalnym Kubica jechał tak szybko, że dogonił jadącego przed nim Wieganda. Fala kurzu zmusiła go do jazdy na ślepo i z prędkością 10 km/h (TUTAJ zobaczycie jak Kubica jechał w kurzu za Wiegandem). Mimo takich "atrakcji" krakowianin ukończył piątkową rywalizację z wyraźną przewagą w klasyfikacji WRC-2, wygrywając sześć z ośmiu odcinków specjalnych.

W sobotę dominacja Kubica była jeszcze większa. Kierowca Citroena DS3 RRC nie dość, że wygrał wszystkie OS-y w WRC-2 to jeszcze pokonał Khalida Al Qassimiego, jadącego mocniejszym autem WRC. Ostatecznie Polak zajął bardzo wysokie dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Sardynii, zostając trzecim kierowcą w historii, który zdobywał punkty w Formule 1 oraz WRC.

- Wygrywanie nigdy nie jest łatwe! Weekend był dobry, ale ciężki – mieliśmy problemy z kurzem oraz interkomem, na jednym odcinku straciliśmy półtorej minuty. Nie straciliśmy jednak koncentracji i kiedy nie byliśmy pewni tempa, jechaliśmy uważnie. Dzisiaj pierwszą pętlę przejechaliśmy spokojnie, na drugiej trochę przycisnąłem. Rajdów można się uczyć tylko dzięki jeździe, a wolna jazda nie umożliwia nauki - podsumował Kubica cytowany przez oficjalną stronę kubica.pl.

Dobrze zaprezentował się również Michał Kościuszko. Debiując za kierownicą Fiesty WRC był siódmy, przegrywając walkę o szóstą pozycję z Elfynem Evansem o zaledwie 0,9 sek.

dt95vgs

Kubica wygrał po raz drugi z rzędu, awansując na czwarte miejsce w mistrzostwach WRC-2. Chociaż polski kierowca tonuje nastroje, to przewaga z jaką pokonywał rywali w Randzie Akropolu i Rajdzie Sardynii najlepiej świadczy o tym, że w przypadku Kubicy nauka rajdów postępuje w błyskawicznym tempie. Na tyle szybkim, że wielu widzi go już w samochodzie WRC.

Wyniki Rajdu Sardynii (po 16 odcinkach):

1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC) 3:22.57,9
2. Thierry Neuville (Belgia/Ford Fiesta WRC) strata 1.16,8
3. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC) 1.48,0
4. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen DS3 WRC) 3.19,2
5. Martin Prokop (Czechy/Ford Fiesta WRC) 8.34,1
6. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta WRC) 11.51,8
7. Michał Kościuszko (Polska/Ford Fiesta WRC) 11.52,7
8. Mads Oestberg (Norwegia/Ford Fiesta WRC) 13.21,5
9. Robert Kubica (Polska/Citroen DS3 RRC) 16.47,6 (1. m. WRC-2)
10. Khalid Al Qassimi (ZEA/Citroen DS3 WRC) 17.19,9

Czołówka WRC-2 Rajdu Sardynii:

1. Robert Kubica (Polska/Citroen DS3 RRC) 3:39.45,5
2. Abdulaziz Al-Kuwari (ZEA/Ford Fiesta RRC) strata 4.17,0
3. Lorenzo Bertelli (Włochy/Ford Fiesta RRC) 6.18,5

Klasyfikacja generalna MŚ (po 7 z 13 rajdów):

1. Sebastien Ogier (Francja) 154 pkt
2. Jari-Matti Latvala (Finlandia) 90
3. Thierry Neuville (Belgia) 70
4. Sebastien Loeb (Francja) 68
5. Mikko Hirvonen (Finlandia) 61
6. Daniel Sordo (Hiszpania) 59
7. Mads Oestberg (Norwegia) 50
8. Martin Prokop (Czechy) 37
9. Jewgenij Nowikow (Rosja) 31
10. Nasser al-Attijah (Katar) 30

dt95vgs

Podziel się opinią

Share

dt95vgs

dt95vgs