Trwa ładowanie...
17-03-2009 14:56

BMW chce zmiany minimalnej wagi bolidu

BMW chce zmiany minimalnej wagi boliduŹródło: AFP
d1n48ni
d1n48ni

Szefostwo teamu BMW-Sauber, w którego barwach startuje Robert Kubica, wystąpiło do FIA z wnioskiem o podniesienie od nowego sezonu minimalnej wagi bolidu podczas wyścigów w mistrzostwach świata Formuły 1.

To zdecydowanie ułatwiłoby pracę Robertowi Kubicy, który z racji swojej wagi jest obecnie w gorszej sytuacji niż lżejsi kierowcy. W Formule 1 preferowani są właśnie kierowcy dość niscy i o mniejszej wadze. Wprowadzenie ciężkiego systemu KERS (25-30 kg), przy zamrożeniu minimalnej wagi bolidu razem z zawodnikiem, stawia w nieco gorszej sytuacji najwyższe osoby w stawce, m.in. naszego kierowcę.

KERS ograniczył bowiem pole manewru dla inżynierów, którzy dociążając bolid mogli zmieniać wyważenie całej maszyny, co z kolei wpływało na prowadzenie się bolidu. Po wprowadzeniu ciężkiego KERS możliwości w tym temacie są dużo mniejsze. Robert Kubica, jako jeden z najcięższych w całej stawce, ma minimalną możliwość rozkładania dodatkowej masy w bolidzie. Z tego powodu bardzo możliwe, że w niektórych wyścigach Polak nie będzie korzystać z innowacyjnego urządzenia.

"Wystąpiliśmy niedawno z wnioskiem w sprawie podwyższenia minimalnej wagi bolidu, bo chcemy w ten sposób zapobiec temu, żeby Formuła 1 zmieniła się w rywalizację dżokejów" - powiedział w jednym z wywiadów szef zespołu BMW-Sauber Mario Theissen.

d1n48ni

W nowym sezonie KERS jeszcze nie będzie wyposażeniem obligatoryjnym, ale najlepsze zespoły w stawce będą zmuszone do korzystania z niego, by zyskać cenne sekundy podczas rywalizacji na torze. System ten ma przetwarzać energię kinetyczną podczas hamowania przed skrętami w większą moc przy wyjściu z wiraży.

KERS, składający się z instalacji elektrycznej i kilku akumulatorów oznacza zwiększenie wagi bolidu, a cięższe auto oznacza wolniejsze przemieszczanie się po torze. Dlatego w ostatnich miesiącach wiele mówi się o tym, że kierowcy Formuły 1 starają się jak najbardziej zbić masę ciała, by to nowe rozwiązanie nie pozbawiło ich szans na walkę o podium.

Wiąże się to z zapisem regulaminu MŚ, który wyznacza minimalna wagę bolidu wraz z kierowcą, sprawdzaną po każdym wyścigu, na 605 kg.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj