Bieszczady dla motocyklisty. Mała Pętla Bieszczadzka i Jezioro Solińskie
Bieszczady to dziki, ale jakże fascynujący region naszego kraju. Ma bardzo wiele do zaoferowania turystom, którzy decydują się na odkrywanie jego tajemnic na różne sposoby. W ich gronie nie brakuje także zmotoryzowanych, którzy podziwiają bieszczadzkie krajobrazy z motocykla. Idealnym pomysłem na przejażdżkę motorem jest Mała Pętla Bieszczadzka, która pomimo swojej nazwy, wcale nie oferuje mniej atrakcji od swojego wielkiego odpowiednika. Oto, co ciekawego czeka motocyklistów na tej popularnej w województwie podkarpackim trasie!
Mała Pętla Bieszczadzka. Co należy o niej wiedzieć?
Długość Małej Pętli Bieszczadzkiej wynosi ok. 99 km. Cała trasa dzieli się na kilka krótszych odcinków, które słyną przede wszystkim z pięknych widoków – to właśnie w trakcie ich pokonywania należy szukać jednych z najpiękniejszych panoram okolic Jeziora Solińskiego!
Jakość dróg Małej Pętli Bieszczadzkiej jest bardzo dobra, co sprawia, że całą trasę można pokonać w komfortowy sposób. Warto jednak mieć świadomość, że są odcinki, na których możemy napotkać na większy ruch. Jednym z nich są okolice Leska i Ustrzyk Dolnych, gdzie warto zachować większą ostrożność i czujność.
Mała Pętla Bieszczadzka ma swój początek w miejscowości Lesko i biegnie przez Hoczew, Średnią Wieś, Berezkę, Myczków, Polańczyk, Wołkowyję, Bukowiec, Chrewt, Polanę, Czarną, Żłobek, Rabę, Równię, Hoszów, Ustrzyki Dolne, Ustjanową, Olszanicę i Uherce Mineralne. Miejscowością, w której trasa się kończy są Glinne.
Każda z tych lokalizacji ma szansę sprawdzić się w roli zakwaterowania, zwłaszcza jeśli pobyt w Bieszczadach został zaplanowany na kilka dni. Podróżowanie Małą Pętlą Bieszczadzką zdecydowanie warto bowiem podzielić na krótsze odcinki, aby bez pośpiechu nacieszyć się atrakcjami, jakie napotkamy na drodze.
A tych jest naprawdę sporo, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wydłużenie wycieczki i zahaczenie przy okazji także o Jezioro Solińskie. Jego okolice słyną z rozbudowanej bazy noclegowej. Zakwaterowanie można tu znaleźć m. in. w popularnej miejscowości Polańczyk – aktualne oferty noclegów są dostępne na stronie https://www.nocowanie.pl/noclegi/polanczyk/.
Punkty widokowe Małej Pętli Bieszczadzkiej. W których miejscach warto zatrzymać się na postój?
Po drodze napotkamy liczne punkty widokowe, przy których warto zrobić sobie postój, aby nacieszyć się tym, z czego najbardziej słynie ta trasa. Najpopularniejsze takie miejsca znajdują się m. in. w miejscowościach Polańczyk i Polana, a także w Czarnej Górnej. Można z nich podziwiać malowniczą panoramę Bieszczadów, która otwiera się jak na dłoni. Oprócz punktów widokowych, Mała Pętla Bieszczadzka pozwala także dotrzeć do lokalnych atrakcji turystycznych.
W Uhercach Mineralnych można podziwiać m. in. słynny wodospad, w Glinnem na turystów czeka Kamień Leski, a w Lesku Zamek Kmitów. Atrakcją trasy są także Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, z przejażdżki którymi można skorzystać w Uhercach Mineralnych. Miłośnicy zabytkowej architektury będą natomiast mogli podziwiać stojące przy drodze stare drewniane cerkwie – charakterystyczny element bieszczadzkiej zabudowy. To jednak jeszcze nie wszystko!
Atrakcje Małej Pętli Bieszczadzkiej. Wizyta nad Jeziorem Solińskim
Przy okazji pokonywania Małej Pętli Bieszczadzkiej warto zaplanować wypad nad Jezioro Solińskie. Najprościej się nad nie wybrać podczas postoju w miejscowości Polańczyk, która leży nad samym jego brzegiem. Jezioro Solińskie to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w tym miejscu wskutek utworzenia zapory wodnej na rzece Solina. Jest to jedna z największych atrakcji współczesnych Bieszczadów oraz miejsce, które słynie z rozbudowanej infrastruktury turystycznej. To także idealna lokalizacja dla osób, które kochają typowo turystyczne klimaty.
Nad Jeziorem Solińskim zdecydowanie nie sposób się nudzić. Na gości czekają tu liczne plaże, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także przystanie dla żaglówek. W wolnym czasie można wybrać się na rejs statkiem po jeziorze, a także na zwiedzanie Zapory Wodnej. Jedną z nowszych atrakcji jest z kolei kolej gondolowa, która pozwala na podziwianie Jeziora Solińskiego, zapory oraz bieszczadzkich krajobrazów z wysokości.
Wizytę nad "Bieszczadzkim Morzem" warto zakończyć zwiedzaniem samej miejscowości Polańczyk. To miejscowe uzdrowisko, na terenie którego warto odwiedzić murowaną cerkiew pw. św. Paraskewi (obecnie kościół), wybrać się do znajdującego się nad Soliną punktu widokowego, a także przespacerować się uzdrowiskową częścią miasteczka, które słynie z korzystnego dla zdrowia mikroklimatu.