Trwa ładowanie...
28-06-2012 17:38

Biegli uzupełnili opinię ws. wypadku Jarosława Wałęsy

Biegli uzupełnili opinię ws. wypadku Jarosława WałęsyŹródło: PAP, fot: Marcin Bednarski
d1u6y09
d1u6y09

Zachowanie dozwolonej prędkości do 90 km/h przez kierującego motocyklem Jarosława Wałęsę dawałoby znaczącą szansę na uniknięcie zderzenia z toyotą - ocenili biegli. Zastrzegli jednak, że sprawcą zagrożenia drogowego był i tak kierowca auta. To ocena przedstawiona przez specjalistów z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych.

W czwartek odbyła się kolejna rozprawa w procesie Tadeusza M. Jest on oskarżony o to, że wyjeżdżając na drogę zza stojącej na poboczu ciężarówki, nie ustąpił pierwszeństwa motocyklowi kierowanemu przez europosła PO Jarosława Wałęsę, co doprowadziło do zderzenia. W wyniku wypadku, do którego doszło we wrześniu 2011 r. w miejscowości Stropkowo na Mazowszu, Wałęsa doznał poważnych obrażeń ciała. Tadeusz M., któremu grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, nie przyznaje się do winy.

Wcześniej, w czasie śledztwa, biegli ustalili, że w momencie wypadku w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h, Wałęsa jechał z prędkością około 115 km/h.

W pisemnym oświadczeniu, którego konkluzję przytoczył sąd, Tadeusz M. stwierdził, że bezpośrednią przyczyną zagrożenia drogowego była nadmierna prędkość motocykla kierowanego przez Wałęsę. Zdaniem Tadeusza M., była tak duża, iż z miejsca, w którym stała toyota nie mógł on ocenić prawidłowo zagrożenia - czyli, że motocykl nadjedzie tak szybko, jak to się stało.

d1u6y09

Zdaniem obrońcy Tadeusza M., mecenasa Konrada Kulpy zarówno w części zasadniczej opinii, jaki i w części uzupełniającej biegli nie dokonali rekonstrukcji zdarzeń, a jedynie symulacji, przy przyjęciu pewnych założeń.

Zwrócił uwagę na sprzeczność między zasadniczą opinią biegłych, w której uznali, że zachowanie przez Wałęsę dozwolonej prędkości dawało nieduże szanse na uniknięcie wypadku a opinią uzupełniającą, w której ocenili, iż zachowanie przez Wałęsę dozwolonej prędkości do 90 km/h dawało znaczące szanse na uniknięcie wypadku.

W tym miejscu sąd przypomniał, że zasadnicza część opinii została opracowana na etapie śledztwa, podczas którego Tadeusz M. odmówił składania wyjaśnień, natomiast opinię uzupełniającą opracowano po pierwszej rozprawie procesu, gdy oskarżony zgodził się przed sądem złożyć wyjaśnienia, opisując m.in. wykonany manewr kierowaną przez niego toyotą.

Według adwokata Wałęsy mecenasa Dariusza Strzeleckiego obrońca oskarżonego potraktował wybiórczo opinię biegłych i przytaczał jej fragmenty wyrwane z kontekstu. Strzelecki dodał, że zarówno zasadnicza część opinii, jak i część uzupełniająca są niekorzystne dla oskarżonego. Przyznał, iż rozumie prawo do obrony, ale - jak podkreślił - powaga sali sądowej nakazuje, by twierdzenia obrony oparte były o pełen materiał zawarty w opinii biegłych.

d1u6y09

Sąd przychylił się do wniosku obrońcy Tadeusza M. i zarządził przerwę w rozprawie do 27 lipca. Obrona uzasadniała wniosek koniecznością szczegółowego ustosunkowania się do opinii uzupełniającej biegłych, co było wcześniej niemożliwe z uwagi na to, iż przesłana faksem opinia była fragmentami nieczytelna. Kulpa nie wykluczył złożenia dalszych wniosków dowodowych obrony.

Proces Tadeusza M. o nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym ranny został Wałęsa rozpoczął się 8 maja. Wałęsa zeznał wtedy, iż nie pamięta wypadku. Od oskarżonego domaga się zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. zł. W czwartek Wałęsy nie było w sądzie.

Drugi z adwokatów Wałęsy mecenas Arkadiusz Rozpędowski, powiedział PAP, że wniosek policji o wyrażenie zgody na pociągnięcie europosła do odpowiedzialności za przekroczenie dozwolonej prędkości 90 km/h został przekazany przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego. Dodał, że termin decyzji w sprawie nie jest na razie znany.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj