Białystok/ Zakończył się sezon roweru miejskiego - BiKeR
Ponad 472 tys. razy w tym sezonie były wypożyczane rowery z miejskiego systemu BiKeR w Białymstoku - poinformowały w poniedziałek na konferencji prasowej władze miasta. To wzrost o ponad 35 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Poniedziałek to ostatni dzień działania BiKeRa w tym sezonie, który rozpoczął się 24 marca. Był to drugi sezon roweru miejskiego w Białymstoku.
Jak powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, to rekordowy sezon. Mówił, że w tym roku system się rozwinął: w Białymstoku o dodatkowe 15 stacji i 150 rowerów (w sumie w mieście jest teraz 45 stacji i 450 rowerów), dodatkowe stacje powstały też w dwóch miejscowościach leżących w sąsiedztwie Białegostoku - Juchnowcu Kościelnym i Choroszczy.
Dzięki temu - jak mówił prezydent - można mówić o pierwszym aglomeracyjnym rowerze w Polsce. W sumie liczy on 48 stacji i 480 rowerów.
Truskolaski zauważył, że dzięki większej liczbie udostępnionych rowerów, w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyła się też liczba wypożyczeń o ponad 35 proc. Przybyło również ponad 12 tys. nowych użytkowników, co łącznie daje sumę ponad 38,6 tys. zarejestrowanych w systemie.
Jak mówił dziennikarzom prezes firmy Nextbike, obsługującej system rowerów w Białymstoku, Tomasz Wojtkiewicz, obecnie ok. 13 proc. mieszkańców jeździ rowerem miejskim (w Białymstoku żyje ok. 300 tys. osób). Dodał, że w przyszłym roku firma chciałaby przekonać więcej ludzi do korzystania z BiKeRa - do 50 tys. mieszkańców.
Białostoczanie - jak wynika z przedstawionych na konferencji statystyk - najczęściej wypożyczają rower do 20 min., czyli tyle, ile wynosi darmowy czas jazdy na rowerze. Dziennie średnio rower wypożyczany był 5,8 razy. Natomiast jeśli chodzi o rekordzistę tego sezonu to wypożyczył on rower 899 razy, a najchętniej wypożyczanym rowerem (ponad 2,5 tys. razy) był rower z numerem 85667.
W przyszłym roku nie będzie większych zmian w systemie rowerów miejskich; ruszy 1 kwietnia. Nowością ma być 10 tandemów. Powstanie też jedna dodatkowa stacja BiKeRa, która zostanie zorganizowana w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Truskolaski powiedział, że w przyszłym roku będzie przygotowywany też przetarg na zarządzanie systemem od 2017 roku.
Obecnie w Białymstoku rowerzyści mogą korzystać z blisko 107 km dróg rowerowych. W projekcie budżetu na 2016 rok zapisane jest ok. 1 mln zł na budowę ścieżek. Prezydent powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na łączenie już istniejących dróg rowerowych, w sumie ma powstać 3-4 km takich tras.