Trwa ładowanie...
d1wwq0i
d1wwq0i
Wiadomości

Białystok/ Od 1 kwietnia na ulice wrócą miejskie rowery - BiKeR

Share
d1wwq0i

540 rowerów miejskich w 50 stacjach na terenie Białegostoku będzie dostępnych dla mieszkańców od 1 kwietnia. Dodatkowo w ofercie znajdą się tandemy i rowerki dla dzieci.

Będzie to już czwarty sezon systemu rowerów miejskich BiKeR w Białymstoku.

We wtorek władze miasta podpisały umowę z firmą Nextbike na kolejne trzy lata obsługi tego systemu. Firma wygrała przetarg; obsługiwała system przez ostatnie trzy sezony. Obecna umowa opiewa na ponad 6,7 mln zł na trzy lata z możliwością rozszerzenia systemu o kolejne stacje - poinformował po podpisaniu zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak.

d1wwq0i

Podkreślił, że BiKeR zmienił tryb życia wielu białostoczan i zachęcił ich do poruszania się, dlatego - jak mówił - warto kontynuować ten sukces.

Dotychczas białostoczanie mogli korzystać z 460 rowerów i 10 tandemów w 46 stacjach. Jak mówił Jóźwiak, w trakcie trzech sezonów w systemie zarejestrowało się ponad 47 tys. mieszkańców, a z rowerów skorzystali ponad 1,2 mln razy.

Od kwietnia dostępnych będzie 500 regularnych rowerów, 20 tandemów oraz 20 rowerków dla dzieci w 50 stacjach. Nowe stacje powstaną w miejscach, o których wcześniej w głosowaniu zdecydowali mieszkańcy.

Jak mówił prezes Nextbike Tomasz Wojtkiewicz, dzięki wprowadzeniu nowych typów rowerów, BiKeR otworzy się na kolejne grupy odbiorców i będzie mogło korzystać z nich coraz więcej osób.

d1wwq0i

Powiedział, że Nextbike obsługuje systemy rowerów miejskich w innych polskich miastach i BiKeR jest z nimi zintegrowany. Dodał, że dzięki temu białostoczanie mogą korzystać z jednośladów w tych miejscach.

System rowerów miejskich BiKeR jest systemem, który sięga poza Białystok - działa w dwóch ościennych gminach - Juchnowiec Kościelny i Choroszcz. Te gminy też chcą kontynuować funkcjonowanie rowerów w swoich miejscowościach.

BiKeR działa w Białymstoku od 2013 roku; sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z systemu BiKeR, trzeba się w nim zarejestrować, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Darmo z roweru można korzystać przez pierwszych 20 minut, a posiadacze karty miejskiej - przez pierwszych 30 minut; kolejne minuty są płatne.

d1wwq0i

Podziel się opinią

Share
d1wwq0i
d1wwq0i
Więcej tematów