Białe czy żółte - które oświetlenie uliczne jest bezpieczniejsze dla kierowców
W motoryzacji tradycyjne żarówki zostały niemal wyparte przez światła ksenonowe, te powoli ustępują diodom LED, a niekiedy nawet światłom laserowym. W ślad za tym postępem technologicznym chcą iść także producenci oświetlenia ulicznego. Czy wymiana żółtych latarni z żarówkami sodowymi na lampy emitujące światło białe jest bezpieczna?
Utarło się, że żółte oświetlenie jest lepsze dla ludzkiego oka i znacznie lepiej sprawdza się w czasie deszczu i mgły. Jednak eksperci uważają, że to nie jest takie oczywiste, a oprócz tego zwracają uwagę ma to, że bardzo istotną kwestią jest też jakość wykonania wszystkich elementów lampy ulicznej.
Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły takie jak odbłyśniki, kształty szkła w oprawach i rozsył światła, bo dla kierowców najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa. Kilka dekad temu zaczęto stosować lampy sodowe emitujące światło barwy żółtej, ponieważ uważano, że lepiej sprawdza się w złych warunkach pogodowych takich jak śnieg, deszcz czy mgła. Teraz inżynierowie mają znacznie większe możliwości i coraz częściej porusza się temat wymiany przestarzałego systemu oświetlenia ulic na nowoczesny, wykorzystujący światła białe.
Dla ludzkiego oka białe światło jest bardziej naturalne i dzięki niemu otoczenie jest postrzegane jako jaśniejsze. Przeprowadzono badania i okazało się, że większość ludzi preferuje otoczenie oświetlone na biało niż na żółto. Dodatkowo, według ekspertów, białe światło umożliwia łatwiejsze rozpoznawanie ludzkich sylwetek, co zmniejsza ryzyko kolizji z pieszymi i rowerzystami. Jeśli kierowca dostrzeże ich wcześniej, będzie miał więcej czasu na reakcję.
Dodatkową korzyścią ze stosowania oświetlenia białego wykorzystującego technologię LED jest fakt, że latarnie mogą być rozstawione znacznie rzadziej. Silniejsze światło i jego barwa umożliwia oświetlenie większego obszaru, a z dróg znika kilka elementów, które zagrażają życiu i zdrowiu w przypadku wpadnięcia w poślizg.
Oprócz tego, według wyliczeń wykonanych na zlecenie władz miejskich Nowego Jorku, Paryża czy Sydney, oświetlenie LED jest tańsze w utrzymaniu i trwalsze.
Są jednak cienie takiej zmiany, a głównym zarzutem, kierowanym pod kątem zmian w barwie oświetlenia ulic jest to, że według mieszkańców miast i turystów, żółte światło jest bardziej romantyczne.
Co o tym myślicie? Czy uważacie, że ze względu na podniesienie poziomu bezpieczeństwa warto ponieść koszty wymiany systemu oświetlenia na LED-owy?