Bezpieczny przegląd przed zimą
Nawet najlepsze auto potrzebuje przeglądu przed zimą. Bez względu na to, jak dobrym jesteś kierowcą i jak pewnie czujesz się na drodze, powinieneś zafundować swojemu przyjacielowi na czterech kołach kontrolną wizytę u samochodowego „lekarza”.
Istotne dla Twojego bezpieczeństwa samochodowe podzespoły zużywają się w miarę pokonywania kolejnych kilometrów. Sprawność pojazdu, którym się poruszasz to kwestia kluczowa szczególnie jesienią i zimą, kiedy dodatkowym utrudnieniem są ciężkie warunki atmosferyczne i sytuacja na drogach. Przygotowanie samochodu do takich warunków to nie tylko zmiana opon na te z odpowiednio głębszym bieżnikiem, ale także konieczność sprawdzenia wielu innych podzespołów.
Kontroli należy poddać przede wszystkim układ hamulcowy: tarcze i klocki, ale także płyn hamulcowy, przewody i zaciski hamulcowe oraz okładziny. Niezbędne jest również sprawdzenie stanu zawieszenia oraz układu kierowniczego, które bezpośrednio wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Kolejnym istotnym elementem wymagającym fachowego „oka” mechanika jest układ wydechowy, dzięki któremu kierowca i pasażerowie mogą oddychać świeżym powietrzem, a nie tlenkiem węgla. Następnie samochodowy „lekarz” sprawdza wszystko to, co „pod maską” - a więc stan akumulatora, świec zapłonowych, poziom i stan oleju silnikowego, paski: klinowy i rozrządu, a także filtry: powietrza i oleju. Bardzo istotne jest również sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej, ciśnienia powietrza w oponach oraz ich stanu (łącznie z kołem zapasowym!), a także kondycji klimatyzacji, jeśli nasz pojazd ją posiada.
Coroczne przymusowe badania stanu technicznego samochodu kojarzą nam się jako przykry obowiązek, który na dodatek kosztuje. Jak zatem uargumentować fakt, że najbardziej korzystne jest robienie przeglądów co najmniej dwa razy w roku? Odpowiedź jest prosta. Posłużmy się przykładem. Pasek rozrządu – część powszechnie rozpoznawalna i – wydawać by się mogło – mało istotna. Jego jakość i wytrzymałość ma jednakże bezpośredni wpływ na właściwą pracę silnika. To, w jakim jest stanie, może więc zadecydować czy zaoszczędzisz co najmniej 5 tysięcy złotych! Tyle bowiem kosztować będzie remont silnika w przypadku jego zniszczenia – zerwany pasek rozrządu powoduje zderzenie się tłoków i zaworów, a to może mieć różne, a zazwyczaj bardzo poważne skutki.
Pamiętajmy, liczy się nie tylko wygląd i lśniąca karoseria. Wnętrze jest równie ważne!