Trwa ładowanie...
28-10-2013 16:42

Bezpiecznie do szkoły – Akademia Bezpieczeństwa OSRAM

Bezpiecznie do szkoły – Akademia Bezpieczeństwa OSRAMŹródło: thinkstockphotos.com
d332vv0
d332vv0

Każdego dnia na polskich drogach ginie blisko dziesięć osób. Tragiczne statystyki rosną jesienią i zimą, do czego niestety przyczyniają się wszyscy uczestnicy ruchu – piesi i rowerzyści zapominający o noszeniu odblasków oraz kierowcy, którzy nie zawsze sprawdzają przed wyjazdem stan oświetlenia auta. Dlatego tak ważną rolę odgrywają akcje edukacyjne, np. Akademia Bezpieczeństwa organizowana przez firmę OSRAM.

„Nic nie zatrzyma już jesieni” – śpiewa Edyta Górniak w piosence „Nie proszę o więcej” i te słowa powinni wziąć sobie do serca wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Ta pora roku wymaga bowiem od nich bardzo dużo rozsądku i rozwagi.

Gdy szybko zapada zmrok, pada deszcz czy śnieg, a – jakby tego było mało – nad jezdnią często unosi się mgła, ryzyko niebezpiecznych zdarzeń gwałtownie rośnie. Piesi oraz rowerzyści zlewają się wówczas z otoczeniem i kierowcy zauważają ich w ostatniej chwili, zwykle 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli auto jedzie z prędkością 90-100 km/h, nawet mistrz kierownicy nie zdąży rozpocząć manewru hamowania.

W ubiegłym roku w całej Polsce zginęło na drogach 3,5 tysiąca osób. Wiele z nich straciło życie na poboczach dróg, szczególnie poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma wydzielonych chodników.

d332vv0

Czym skorupka za młodu…

Liczba niebezpiecznych zdarzeń, do których doszło w ostatnich tygodniach pokazuje, jak duże znaczenie ma uświadamianie i edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie tych najmłodszych, czyli dzieci wracających ze szkoły nieoświetlonym poboczem albo wybiegających na jezdnię tuż przed nadjeżdżającym samochodem. Bardzo ważne jest także uwrażliwianie kierowców na potrzebę dbałości o właściwe oświetlenie pojazdu.

Nic dziwnego, ze firma OSRAM postanowiła kontynuować swój program edukacyjny – Akademię Bezpieczeństwa, wspierany przez policję, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Inspekcję Transportu Drogowego czy Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

W ramach kampanii firma OSRAM wspólnie z policją prowadzi specjalne zajęcia w szkołach, rozdaje opaski odblaskowe i uczestniczy w piknikach motoryzacyjnych. Dzięki licznym głosom internautów udało się stworzyć interaktywną mapę najbardziej niebezpiecznych dróg i poboczy w okolicach szkół. Najczęściej wskazywane placówki zostały objęte programem edukacyjnym mającym podnieść wiedzę uczniów o zachowaniu bezpieczeństwa na drogach.

d332vv0

Odblask ratuje życie

Jednym z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Eksperymenty wykazały, że na nieoświetlonej drodze pozwalają one dostrzec człowieka w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów, a jeśli w aucie włączone są światła długie – nawet kilometra! To powinno przekonać każdego, kto nie chce narażać życia maszerując lub jadąc rowerem po kiepsko oświetlonej drodze.

Warto pamiętać, że im niżej jest umieszczony element odblaskowy, tym szybciej padną na niego promienie reflektorów i kierowca zauważy ewentualną „przeszkodę”.

d332vv0

Rodzice nie mogą zapominać o wyposażeniu dziecka w odblaski, które można umieścić na tornistrze czy plecaku, ubraniu albo obuwiu. Takie elementy powinny być też na stałe przymocowane do rowerów.

Jesień kierowcy

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze ponoszą też kierowcy, którym jesień i zima często daje się we znaki. Szczególnie, jeśli zapominają o regularnej kontroli stanu technicznego samochodu.

d332vv0

Gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni, jest to najwyższy czas na zmianę opon. Zimowe różnią się od letnich układem bieżnika oraz miękkością mieszanki gumowej i zapewniają lepszą przyczepność auta, nawet na ośnieżonej czy oblodzonej nawierzchni.

O tej porze roku należy sprawdzić również stan hamulców, które jesienią i zimą będą wykorzystywane szczególnie intensywnie. Gdy dni są krótkie, a w dodatku często wietrzne i deszczowe, ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa mają wycieraczki. Jeśli są zużyte, warto je wymienić.

Kierowcy często jednak zapominają o innym, niezwykle ważnym elemencie decydującym o bezpieczeństwie na drodze – oświetleniu. – Uwagę należy zwrócić nie tylko na to czy źródła światła działają, ale również na czystość reflektorów oraz czy żarówki odpowiadają naszym potrzebom – mogą dawać różnego rodzaju barwę i natężenie światła lub zwiększać pole widzenia nawet o kilkadziesiąt metrów. Wpływa to na komfort kierowcy ale przede wszystkim poprzez wydłużenie czasu reakcji nawet o kilka sekund, zwiększa bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg – tłumaczy Janusz Mitko, nadzorujący działania Akademii Bezpieczeństwa firmy OSRAM.

Jak wskazują policyjne statystyki brak sprawnego oświetlenia pojazdów przyczynia się do większej liczby wypadków niż niewłaściwe ogumienie auta. Tymczasem ponad połowa Polaków interesuje się wymianą żarówek w samochodzie dopiero w momencie ich przepalenia się.

RAF

Materiał sponsorowany

d332vv0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d332vv0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj