Trwa ładowanie...
d1tpane
31 stycznia 2014, 15:12

Bezpieczne przejechanie przez zaspę

d1tpane
d1tpane

Padający śnieg i wiejący wiatr powodują powstawanie zasp śnieżnych. Przejechanie przez nie wymaga wysokich umiejętności kierowcy i odpowiednio przygotowanego auta.

Zaspy można pokonać na dwa sposoby. Większość instruktorów zaleca przejeżdżanie przez taką przeszkodę na pierwszym bądź drugim biegu - prędkość samochodu powinna być stała i nie za duża, by nie powodowała buksowania kół. Taka jazda powinna zapewnić nam maksymalną możliwą przyczepność i, o ile śnieg nie okaże się za głęboki i nie zatrzymamy się, auto bez większych problemów powinno przeprawić się przez zaspę. W drugiej metodzie kluczem jest rozpędzony samochód, który dzięki swojej masie i nabranej prędkości powinien przejechać przez zaspę. Metoda ta może być skuteczna, ale jeśli zawiedzie to unieruchomiony pojazd będzie dużo trudniej wydobyć ze śniegu.

Jeśli utkniemy w zaspie to przede wszystkim nie reagujmy nerwowo - nie szarżujmy z gazem, nie kręćmy kołami we wszystkie strony. Najlepiej wyjść z samochodu, ocenić sytuację i wybrać strategię dalszego postępowania. Głębokość zaspy i jej długość dadzą nam informacje czy możemy jechać do przodu, czy lepiej wycofać się po śladach i szukać innej drogi. Samodzielnie możemy wyjechać z zaspy próbując rozbujać samochód przy użyciu biegu pierwszego i wstecznego. Przed próbą należy wyprostować koła, a następnie na zmianę delikatnie podjechać do przodu i na wstecznym do tyłu. Rozbujanie auta ma spowodować stworzenie przestrzeni, dzięki której w konsekwencji będziemy mogli odzyskać przyczepność i prędkość do opuszczenia zaspy.

(fot. Szkoła Auto Skoda)
Źródło: (fot. Szkoła Auto Skoda)

Nieco trudniej będzie nam wyjechać, jeśli samochód osiądzie na śniegu. W tym przypadku nie uda nam się to bez usunięcia go spod samochodu i przywrócenia przyczepności kół. Jeśli ten zabieg nie pomoże, możemy pod napędzane koła podłożyć gałęzie lub maty podłogowe, które zwiększą przyczepność. Skutecznym sposobem jest też obniżenie ciśnienia w oponach w celu zwiększenia ich powierzchni. W tym przypadku należy pamiętać, by po wyjechaniu z zaspy koła napompować. Jeżeli te sposoby zawiodą to nie pozostaje nam nic innego jak próbować wypchnąć auto z zaspy albo z pomocą innego kierowcy wyciągnąć przy użyciu linki holowniczej.

d1tpane

Użytkownicy aut z automatyczną skrzynią biegów nie mogą bujać samochodu - w ten sposób bardzo szybko można uszkodzić skrzynię biegów. Jeśli nie pomoże usunięcie śniegu spod kół i posypanie ziemią w celu zwiększenia przyczepności to należy wezwać pomoc. Najbezpieczniej dla samochodu będzie, gdy zostanie wyciągnięty na holu. Śniegu i zasp nie można się bać, ale tak jak w każdej sytuacji drogowej - nic nie zastąpi wyobraźni i przezorności. Odpowiednio przygotowany samochód z dodatkowym wyposażeniem nie wyeliminuje takich sytuacji, ale pozwoli z większości z nich wyjść obronną ręką.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

d1tpane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tpane
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj