Trwa ładowanie...
30-06-2014 11:45

Bezpieczna jazdA2: korzystanie z telefonu za kierownicą

d278wmk
d278wmk

Miesiące wakacyjne to czas, w którym dochodzi do największej liczby wypadków na drogach. W lipcu i sierpniu w 2013 roku odnotowano 7291 wypadków, w których zginęło aż 678 osób. Oznacza to, że latem średnio co 2 godziny 1 osoba ginie w wypadku drogowym. Prawdopodobieństwo zderzenia wzrasta aż czterokrotnie (Insurance Institute for Highway Safety, 2005, USA), gdy podczas jazdy kierowca korzysta z telefonu komórkowego rozmawiając bądź pisząc SMS-y. Temu zjawisku poświęcona została ostatnia już kreskówka z serii edukacyjnej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Patronem honorowym akcji jest Komendant Główny Policji.

Policja alarmuje - liczba kierowców korzystających z telefonów komórkowych w czasie jazdy gwałtownie wzrasta. W 2012 roku, 27 589 kierowców zostało ukaranych mandatem za używanie telefonu w czasie jazdy, w 2013 roku było ich już aż 89 143 (wzrost o 223%!). Należy pamiętać, że kierowca rozmawiający przez telefon lub piszący SMS-y z reguły reaguje w czasie prowadzenia auta podobnie do osoby, która ma prawie promil alkoholu we krwi (badanie Millward Brown SMG/KRC).

- W ostatnim już odcinku serii „Bezpieczna jazdA2” pokazujemy, dlaczego warto przeznaczyć kilka złotych na zakup zestawu głośnomówiącego i wstrzymać się od SMS-owania za kółkiem - informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA. - Należy zdać sobie sprawę z tego, że korzystając z telefonu podczas kierowania nie tylko istotnie wpływamy na obniżenie swojej koncentracji, ograniczamy pole widzenia i czas reakcji, ale również narażamy siebie i innych na poważne konsekwencje w postaci utraty zdrowia czy życia. W najlepszym wypadku narażamy się na 200 zł mandatu i 5 pkt. karnych.

Najnowsza kreskówka zatytułowana „Korzystanie z telefonu za kółkiem” kończy drugą edycję kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Podczas trwającej 2 miesiące kampanii, Autostrada Wielkopolska SA w sposób niestandardowy i nieco drastyczny, zaprezentowała zachowania będące najczęstszymi przyczynami wypadków: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłową zmianę pasa ruchu, nierespektowanie zakazu zawracania oraz cofania na autostradzie, niewłaściwego używania świateł awaryjnych, czy korzystania z telefonu komórkowego za kółkiem.

d278wmk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d278wmk
Więcej tematów