Qaqwqwrqw

Bezpieczna jazda. Zobacz, co zrobić w razie dachowania, by wyjść z niego bez szwanku

Nawet z poważnych wypadków można wyjść bez szwanku. Czasem większą szkodę może wyrządzić nasze impulsywne i nieprzemyślane zachowanie. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, na przykład podczas dachowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jesienią i zimą bardzo łatwo o poważną kolizję
Jesienią i zimą bardzo łatwo o poważną kolizję (Shutterstock.com)
Qaqwqwrqw

Do dachowania dochodzi nawet przy niewielkich prędkościach, na przykład podczas nagłych manewrów, poślizgów czy wpadnięcia na przeszkodę dwoma kołami auta. W skrajnych przypadkach przyczyną dachowania może być nawet gwałtowny podmuch wiatru czy nagła zmiana nawierzchni.

Pochopne działania nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Warto trzeźwo ocenić sytuację i przeanalizować swoje położenie, zanim podejmie się odpowiednie kroki.

Nie odpinaj pasów

Qaqwqwrqw

Jeśli w wyniku dachowania zawiśniesz na pasach bezpieczeństwa, nie możesz odpiąć ich od razu. Po pierwsze będzie to utrudnione ze względu na obciążenie pasów, mechanizm może nie zadziałać. Po drugie nawet jeśli uda ci się odpiąć pasy, uderzysz całym ciężarem ciała w podłoże, a to prawdopodobnie uszkodzi odcinek szyjny kręgosłupa. W efekcie, nawet jeśli nie odniesiesz ran podczas wypadku, po takim uderzeniu możesz wymagać hospitalizacji.

Jeśli nie czujesz się na siłach do tego, by samodzielnie opuścić auto, nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na pomoc. Jeżeli jednak decydujesz się na działanie, musisz zapewnić sobie stabilne oparcie. W tym celu podciągnij nogi tak, by opierały się o dach samochodu. Następnie możesz spokojnie odpiąć pasy i wydostać się z auta. Drogą ucieczki będzie przednia lub boczna szyba. Jeśli nie zbiły się w trakcie wypadku, możesz wybić je stopami lub użyć do tego specjalnego zbijaka, który warto mieć zawsze przy sobie.

Akcesoria przydatne w razie wypadku Pixabay.com
Podziel się
Qaqwqwrqw

Jeżeli mechanizm zapinający pasy się zablokuje, nie wpadaj w panikę. Warto nosić przy sobie niewielkie ostrze do cięcia pasów, które umożliwi szybkie wydostanie się z potrzasku. Drobne nożyki montuje się zwykle w multitoolach samochodowych. Są tak uformowane, by zapobiec przypadkowemu skaleczeniu, a wybierając produkt wysokiej jakości masz pewność, że nie zniszczy się przez lata.

Tylko niezbędne rzeczy

Nagłe dachowanie może skończyć się tragicznie, jeśli w aucie znajdują się niezabezpieczone przedmioty. Podczas jazdy nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, jednak w trakcie wypadku mogą nabrać energii, a uderzenie takim przedmiotem może skutkować poważnymi uszkodzeniami. Pozornie nieszkodliwa butelka wody może uderzyć kierowcę z prędkością 50 km/h, jeśli jadący z odpowiednią prędkością samochód zderzy się czołowo z innym autem lub uderzy w budynek.

Qaqwqwrqw

Jak się przed tym uchronić? Najlepiej nie przewozić niczego w aucie, a wszystkie przedmioty włożyć do bagażnika lub schowka. Niestety, w wielu przypadkach takie rozwiązanie jest bardzo niepraktyczne. Dlatego upewnij się, że wszystkie rzeczy, które znajdują się w kabinie, są ci faktycznie potrzebne. Po selekcji przenieś najcięższe przedmioty do schowka lub zagłębień w drzwiach. Unikaj trzymania przedmiotów na wysokości głowy – na desce rozdzielczej lub za tylnymi siedzeniami. To zwiększa ryzyko urazu.

Polub WP Moto
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw