Trwa ładowanie...
ycipk-14mms5

Bezpieczna jazda po ciemku. Wideorejestratory dla ostrożnych kierowców

Nie wszystkich przykrych sytuacji na drodze udaje się uniknąć. Dlatego zawsze warto mieć w samochodzie dodatkowe zabezpieczenie w postaci kamerki samochodowej. Potencjalnych kupujących kusi dodatkowy "świadek" w przypadku stłuczki oraz komfort jazdy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamera samochodowa przyda się nie tylko podczas kolizji
Kamera samochodowa przyda się nie tylko podczas kolizji (Shutterstock.com)
ycipk-14mms5

Czytając poniższy artykuł dowiesz się, jak wybrać kamerkę samochodową, która spełni twoje oczekiwania. Liczba megapikseli nie zawsze przekłada się na jakość obrazu, a pojemność kamery nie zawsze musi być wprost proporcjonalna do czasu, jaki spędzasz za kółkiem.

Rozdzielczość

ycipk-14mms5

Dla wielu kupujących jest to kluczowy parametr, który przesądza o wyborze konkretnego modelu. Dobrej jakości nagranie to gwarancja tego, że żaden szczegół istotny dla zdarzenia nie umknie uwadze. Kiepskiej jakości kamera pozwoli zaledwie na uwiecznienie numeru rejestracyjnego auta z naprzeciwka. Obecnie większość tańszych kamer samochodowych oferuje jakość HD, choć standardem powinna być rozdzielczość Full HD. Na rynku znajdziemy również modele nagrywające obraz w 4k, ale przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę na pojemność urządzenia, gdyż filmy mogą ważyć bardzo dużo.

Jakość matrycy i piksele

ycipk-14mms5

To cecha szczególnie istotna jesienią, gdy wieczory stają się coraz dłuższe. Od wielkości matrycy zależy bowiem to, jak dobrze kamera jest w stanie nagrywać film w scenerii nocnej. Sprzęt o niewielkiej matrycy i dużej liczbie megapikseli będzie generować nocne szumy i sprawi, że obraz będzie wydawać się bardziej przymglony, a w tle pojawi się charakterystyczna "kaszka". Dodatkowo kamera powinna być odporna na światło latarni i samochodów jadących z naprzeciwka tak, by zapewnić odpowiednią jakość nagrania. Kamera z dobrej jakości matrycą to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nocą są zmuszone do jazdy słabo oświetlonymi, bocznymi drogami.

Szerokie kąty widzenia

ycipk-14mms5

To atrybut równie ważny co jakość nagrywania, choć część kierowców przy zakupie nie zwraca na niego zbytniej uwagi. Nowoczesne kamery umożliwiają nagrywanie obrazu nawet w 150 st. i więcej, co umożliwia dokładne prześledzenie sytuacji na drodze, zwłaszcza jeśli doszło do kolizji z samochodem jadącym z przeciwnego pasa. Kamera o wąskim polu widzenia nie zapewni pełnego obrazu sytuacji, a w związku z tym może być słabym dowodem w przypadku niesłusznego zatrzymania.

Płynność nagrywania

Sytuacja na drodze zmienia się w ułamkach sekundy, zwłaszcza na ruchliwych trasach o wysokiej dopuszczalnej prędkości. Dlatego do jazdy na autostradach i drogach ekspresowych należy wyposażyć się w kamerę, która sprosta największym wymaganiom. W przeciwnym wypadku uzyskasz nagranie, które bardziej niż film przypomina szybki pokaz slajdów.

ycipk-14mms5
Fotolia
Podziel się

Długi czas nagrywania

To parametr istotny szczególnie dla kamerek, które nagrywają obraz w dobrej jakości. Waży on zdecydowanie więcej, przez co szybko mogą pojawić się problemy z brakiem pamięci urządzenia. Na szczęście większość obecnych na rynku sprzętów wyposażono w system automatycznego nadpisywania nagranych plików, gdy karta pamięci będzie już zapełniona. Dzięki temu nie musisz usuwać danych manualnie ani zgrywać ich na komputer bez wyraźnej potrzeby. Nawet jadąc w dłuższą trasę nie musisz martwić się o pamięć wideorejestratora.

ycipk-14mms5

Dodatkowe zastosowania

Niektóre wideorejestratory wyposażono w moduł GPS, dzięki któremu urządzenie rejestruje zarówno obraz, jak i szybkość poruszania się samochodu, co może mieć istotne znaczenie podczas rutynowych kontroli prędkości. Te droższe i bardziej zaawansowane modele mogą służyć jako prawdziwa nawigacja samochodowa z funkcją nagrywania.

Część droższych i nowocześniejszych modeli jest dodatkowo wyposażona w kamerę cofania, którą montuje się z tyłu samochodu. To spore ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących i niepewnych kierowców, którzy nie do końca opanowali samochód. Z kamerą cofania nawet skomplikowane manewry będą o wiele łatwiejsze, a tobie uda się wykonać je bez szwanku dla auta.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14mms5

ycipk-14mms5
ycipk-14mms5