Bez wychodzenia z domu można sprawdzić, czy są korki
Pojawiła się szansa na rozluźnienie korków w Warszawie. Teraz nie wychodząc z domu można sprawdzić przejezdność ulic.
Stało się to za sprawą mobilnego systemu monitoringu. Specjalne kamery przesyłają do internetu obraz z sześciu skrzyżowań. W razie potrzeby, na przykład remontu jezdni, kamery mogą trafić w inne miejsce.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła nadzieję, że system poprawi komfort jazdy samochodem w stolicy. Kierowcy będą mogli sprawdzić, jakim objazdem ominąć na przykład remont. Pani prezydent dodała, że chce, aby system był przyjazny dla użytkownika, dlatego sytuację na drogach będzie można także sprawdzić korzystając z telefonu komórkowego.
Pełniący obowiązki dyrektora Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu Jacek Gniadek zaznacza, że dzięki nowym kamerom Warszawiacy będą na bieżąco znali sytuację na ulicach. Statyczny obraz będzie zmieniał się co 15 sekund.
Na stronie internetowej do końca roku pojawią się dodatkowo interaktywne mapki 24 innych skrzyżowań. Umożliwią one sprawdzenie natężenia ruchu i kierunków bezkolizyjnych przejazdów. Te dane aktualizowane będą od siódmej do 18-tej co godzinę, a w pozostałych co dwie. Informacja o ewentualnej awarii lub stłuczce pojawi się wcześniej.
Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor uspokaja, że warszawiacy nie powinni bać się naruszenia prywatności. Kamery pokazują obraz z dużej odległości i nie można rozpoznać twarzy kierowcy ani numerów rejestracyjnych pojazdu.
Aby zminimalizować wydatki, przy budowie "Monitoringu mobilnego" wykorzystano elementy istniejącego już w Warszawie systemu monitoringu wizyjnego. Koszt instalacji jednej kamery wyniósł 12 tysięcy złotych. Ewa Gawor podkreśla, że kamery można przenosić. W wyborze najlepszego dla nich miejsca ma pomagać policja. Gdyby system nie zainteresował warszawiaków, kamery zasilą istniejący już system monitoringu wizyjnego.
Łukasz Grabowski z Biura Promocji Miasta wyraził jednak nadzieję, że mieszkańcy Warszawy zgłaszając uwagi pomogą udoskonalić system. Dodaje, że sześć kamer to forma sprawdzianu zapotrzebowania na taki serwis.
Sytuację na drogach można sprawdzić na podstronie internetowej Urzędu miasta stołecznego Warszawy - www.um.warszawa.pl/infokorki . Znajdą się tam również informacje o planowanych inwestycjach, remontach, awariach oraz wypadkach.