Benzyna tanieć nie będzie...
W opinii analityków z biura Reflex, które zajmuje się monitorowaniem rynku paliwowego, w następnym tygodniu detaliczne ceny paliw nie będą spadać. Natomiast niewielkie spadki są możliwe w hurcie.
"W następnym tygodniu na rynku polskim nie powinno być spadku cen w detalu. W hurcie mogą wystąpić minimalne obniżki w Orlenie i Lotosie" - powiedział PAP Andrzej Florczak z biura Reflex.
Jego zdaniem, w przyszłym tygodniu nie powinno być też obniżek cen na rynkach światowych, ze względu na spadek zapasów paliw w USA.
"Raport o stanie zapasów paliw w Stanach będzie opublikowany w czwartek. Do tego czasu spodziewamy się, że ceny raczej nie powinny spaść. Jeśli natomiast raport będzie niekorzystny i pokaże kolejny spadek zapasów, to być może będziemy obserwować kolejne podwyżki benzyn, które pociągną za sobą podwyżki cen ropy i w nieznacznym stopniu również olejów" - ocenił Florczak.
Tydzień przedświąteczny na światowych giełdach surowcowych zakończył się korektami cen ropy w dół, natomiast w dalszym ciągu na wartości zyskiwały benzyny.
"Wśród inwestorów pojawia się coraz więcej spekulacji, że zapasy paliw w USA nie zdołają zaspokoić popytu, w miesiącach letnich, na które przypada szczyt zapotrzebowania na benzyny" - napisano w raporcie biura Reflex.
Departament Energii USA podał w środę, że w ubiegłym tygodniu zapasy benzyn spadły o 5 mln bbl, a w ciągu ostatnich ośmiu tygodni łącznie o 10 proc.
Na rynku krajowym w hurcie od 29 marca do 6 kwietnia, ceny wzrosły odpowiednio: w Orlenie: Pb95 o 54 zł/1000 l, ON o 65 zł/1000 l oraz OPL o 72 zł/1000 l; w Lotosie: Pb95 o 43 zł/1000 l, ON o 54 zł/1000 l oraz OPL o 66 zł/1000 l.
Podwyżki w handlu hurtowym przełożyły się na wzrost cen na stacjach.
"Po niespełna dwóch tygodniach stabilizacji cen w detalu paliwa ponownie drożeją. Seria podwyżek cen benzyn w hurcie (w sumie o ok. 140 zł/1000 l) ogłoszonych po 23 marca nie mogła pozostać bez wpływu na decyzje właścicieli stacji" - głosi raport biura Reflex.