Trwa ładowanie...

Benzyna mocno podrożała i wyprzedziła diesla

Benzyna mocno podrożała i wyprzedziła dieslaŹródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d2joget
d2joget

Koniec wiosennych promocji na stacjach paliw – aktualne cenniki paliw na krajowych stacjach benzynowych znacząco się zmieniły. Zmiany, jakie można dostrzec na pylonach z pewnością nie cieszą kierowców, bowiem ich skala może zaskakiwać, w większości nieprzyjemnie.

Zgodnie z zapowiedziami analityków rynku paliw ostatni tydzień przyniósł skokową podwyżkę cen najpopularniejszej „95-tki” na polskich stacjach paliw. Zrealizowała się prognoza, mówiąca o tym, że olej napędowy będzie wiosną tańszy od benzyny. Powodem ostatnich podwyżek na polskich stacjach tankowania są m.in. niestabilna wciąż sytuacja na Ukrainie i związana z nią niepewność na rynku paliw oraz zmiany poziomów marż operatorów stacji paliw.

W przypadku benzyny 95 w tym tygodniu na stacjach płacimy średnio 5,37 zł/l – około 7 groszy na litrze więcej, niż przed Wielkanocą, tankowanie benzyny 98 oktanowej wiąże się z wydatkiem o 9 gr na litrze wyższym niż przed tygodniem (5,65 zł/l). Kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi również muszą zmierzyć się z podwyżką – diesel w ostatnich dniach podrożał o 4 grosze na litrze do poziomu 5,34 zł. Jedynym paliwem, które potaniało (o dwa grosze, w porównaniu z 16 kwietnia) do poziomu z października 2013 r. jest LPG – w tym tygodniu autogaz kosztował 2,54 zł/l. Aktualne średnie ceny paliw w Polsce są niższe niż przed rokiem: benzyna 95 i olej napędowy o 15 groszy na litrze, autogaz jest natomiast droższy o 2 grosze.

Kierowcom, chcącym jeszcze nieco zaoszczędzić podpowiadamy, że najtańszy olej napędowy i benzynę można tradycyjnie już zatankować w województwie śląskim: średnia cena to odpowiednio 5,24 zł/l i 5,29 zł/l. W cenie oscylującej wokół 5,30 zł/l można jeszcze znaleźć benzynę na stacjach w woj. lubelskim i dolnośląskim. Najgłębiej do kieszeni podczas płacenia za tankowanie muszą sięgnąć ci kierowcy, którzy baki swoich aut zmuszeni są uzupełniać w woj. zachodniopomorskim i na Opolszczyźnie – w tych regionach benzyna i diesel kosztują ok. 5,44-5,45 zł/l.

(źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A.)

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj