Trwa ładowanie...
29-05-2013 15:56

Będzie więcej miejsc, gdzie zdasz "prawko"

Będzie więcej miejsc, gdzie zdasz "prawko"Źródło: MORD Tarnów
d1ed4gh
d1ed4gh

Egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać nie tylko w miastach wojewódzkich oraz tych na prawach powiatu, ale też w mieście wskazanym przez sejmik na wniosek marszałka województwa. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał zmianę ustawy o kierujących pojazdami.

Wprowadzona zmiana umożliwi przyszłym motocyklistom i kierowcom zdawanie egzaminu na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 lub B w większej liczbie miast. Zgodnie z ustawą tworzenie dodatkowych ośrodków egzaminacyjnych nie będzie obowiązkowe. Organy samorządu województwa, posiadające rozeznanie w sytuacji na rynku szkoleń na prawo jazdy w danym regionie, będą mogły podjąć decyzję o utworzeniu ośrodka egzaminacyjnego w mieście posiadającym m.in. ronda i skrzyżowania z sygnalizacją świetlną wystarczające do organizowania egzaminów na najpopularniejsze kategorie prawa jazdy.

Obecnie egzamin na prawo jazdy można zdawać jedynie w miastach wojewódzkich i na prawach powiatu. Tymczasem z racji na przyjęte w 1998 r. kryterium uzyskania praw powiatu (b. stolica województwa), miasta na prawach powiatu często liczą mniej mieszkańców niż miasta pozbawione tego statusu. Przykładem może być liczące 45 000 mieszkańców Krosno (posiadające prawa powiatu), w którym możliwe jest zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Możliwości takiej nie mają natomiast mieszkańcy znacznie większego Ełku, Inowrocławia czy Głogowa.

Nowelizacja ma doprowadzić do zmniejszenia korków i natłoku samochodów szkół jazdy na ulicach miast, w których istnieją obecnie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, a z drugiej strony wpłynie korzystnie na dostępność egzaminu na prawo jazdy dla mieszkańców miast 50-70-tysięcznych, ale też dla sąsiadujących z nimi gmin wiejskich.

d1ed4gh

Ze statystyk przygotowanych przez Biuro Analiz Sejmowych wynika, że w Polsce istnieje ograniczona, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, dostępność ośrodków zdawania egzaminów na prawo jazdy. Dla przykładu w Holandii jeden ośrodek egzaminacyjny dostępny jest dla 300 000 mieszkańców, w Wielkiej Brytanii dla 150 000 mieszkańców, w Irlandii dla 90 000 mieszkańców, a w Polsce jeden ośrodek egzaminacyjny obsługuje ok. 700 000 mieszkańców.

d1ed4gh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ed4gh
Więcej tematów