Trwa ładowanie...
7 marca 2013, 12:02

Będzie "okrągły stół" ws. bezpieczeństwa na drogach?

Będzie "okrągły stół" ws. bezpieczeństwa na drogach?Źródło: PAP/Adam Ciereszko
d2yniss
d2yniss

Polska potrzebuje dobrego programu bezpieczeństwa drogowego, a nie nowych fotoradarów - uważają RP i SdPl. Partie zaapelowały o "okrągły stół" z udziałem ekspertów i polityków specjalizujących się w infrastrukturze drogowej, by wypracować właściwe rozwiązania.

- Polsce potrzebny jest program obejmujący wszystkie obszary ruchu drogowego oraz walka z dwoma podstawowymi plagami na polskich drogach, jakimi są pijaństwo i piractwo drogowe, a nie zwiększanie liczby fotoradarów - powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie lider SdPl Wojciech Filemonowicz. Jak przekonywał, trzeba skłonić "raczej małą grupę" kierowców, by dostosowała się do obowiązujących norm lub przepisów albo pozbawić ich możliwości udziału w ruchu drogowym. Zaznaczył, że ponad 80 proc. użytkowników dróg to - w jego opinii - "porządnie jeżdżący kierowcy", którzy zasługują na to, by mieć dobrze przygotowaną infrastrukturę drogową. - Tymczasem w Polsce jest to jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów; w Europie przodujemy w liczbie wypadków na drogach - mówił Filemonowicz.

- Jako że ani PO, ani minister transportu Sławomir Nowak nie radzą sobie z tym obszarem, chcielibyśmy zaproponować w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego powołanie okrągłego stołu z ekspertami, politykami, którzy się w tym obszarze specjalizują, nawet z panem ministrem Nowakiem, jeśli zechce on posłuchać i dowiedzieć się, jak reformować polskie drogi tak, by było bezpieczniej, a nie o tym, jak naprawiać polski budżet kosztem kierowców - mówił szef SdPl. Jak dodał, dotychczas te "zaniechania albo działania parareformatorskie", zakładające postawienie stacjonarnych fotoradarów, nie przyniosły poprawy.

O konieczności poprawy stanu dróg mówił też poseł RP Maciej Banaszak. Zaznaczył, że nie tylko prowadzi samochód, ale jest też motocyklistą i z własnego doświadczenia wie, jak łatwo o wypadek przy obecnym stanie nawierzchni. Podkreślił, że policjanci przeceniają wpływ prędkości na liczbę wypadków. Przytoczył przykład województwa lubuskiego, w którym - przekonywał Banaszak - po wybudowaniu autostrady znacząco zmalała zarówno liczba wypadków, jak i ofiar śmiertelnych.

d2yniss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yniss
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj