Trwa ładowanie...
d1efj02

Będzie nowa droga Gdynia - Władysławowo. Za kilka dni formalne decyzje ws. budowy

Będzie nowa droga nad morze. To już przesądzone. Za kilka dni nastąpi formalne podpisanie decyzji ws. budowy nowej drogi krajowej łączącej Gdynię z Władysławowem – zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Zaznaczył, że na realizację projektu trzeba poczekać „kilka lat”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie nowa droga Gdynia - Władysławowo. Za kilka dni formalne decyzje ws. budowy
(PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d1efj02

Projekt ma pomóc m.in. uporać się z korkami, które - zwłaszcza latem - tworzą się na drodze na Półwysep Helski. Jego realizację Szmit zapowiedział w Sejmie wstępnie - miało to miejsce w drugiej połowie lutego.

W czwartek, odpowiadając na pytania pomorskich posłów PiS, Marcina Horały i Janusza Śniadka, zainteresowanych szczegółami projektu, Szmit poinformował, że nowa droga krajowa, która ma połączyć Gdynię z Władysławowem nazwana została Via Maris. Dodał, że droga ta „stała się przedmiotem prac” nie tylko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ale też Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Szmit wyjaśnił, że nowa droga krajowa, zgodnie z pomysłem resortu, ma rozpoczynać się na gdyńskim węźle Morska i dalej biec „po śladzie OPAT” (Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej). Następnie – jak wyjaśnił wiceminister - droga miałaby biec do Redy, bez połączenia z obecną drogą krajową nr 6. „Ewentualne połączenie z DK 6 pozostawałoby już w gestii miasta Gdynia” – zaznaczył Szmit.

Dodał, że dalej - od Redy do Władysławowa - droga miałaby iść „w nowym śladzie”.
- A zatem mielibyśmy równoległą arterię komunikacyjną, która rozładowywałaby zarówno ruch codzienny, jak i ruch wakacyjny – ocenił Szmit. Dodał, że proponowany przebieg trasy „to jest pewien pomysł, ale już bardzo realnie realizowany i prace nad nim zostały już podjęte”.

W zakładanych pracach bardzo istotna będzie współpraca z samorządem Gdyni. Minister wyraził nadzieję, że w przygotowanie i realizację planów włączy się także samorząd województwa pomorskiego.

Dopytywany przez posła Śniadka o konkretne terminy realizacji tej inwestycji, Szmit zaznaczył, że najpierw konieczne będzie przeprowadzenie wszystkich prac przygotowawczych.
- Kilka lat na pewno będziemy musieli poczekać na realizację tej drogi – zaznaczył wiceminister, dodając, że inwestycja ta będzie trudna, bo zaproponowana trasa w znacznym stopniu prowadzi przez obszary miejskie.

- Ale jest wola Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, żeby bez zbędnej zwłoki realizować ten projekt, a – podkreślam – decyzje, żeby przystąpić do tych prac, już zapadły i myślę, że jeszcze w tym tygodniu albo w najbliższych dniach formalnie zostanie to podpisane przez ministra Andrzeja Adamczyka albo przeze mnie i będziemy mogli powiedzieć, że formalnie prace ruszyły – dodał Szmit.

Zaznaczył, że ministerstwo wypracowuje też koncepcję budowy odcinka drogi S6, który zapewniłby połączenie Gdyni z północną częścią województwa pomorskiego.
- To będzie krótszy odcinek, ale on na pewno rozwiąże problemy tranzytowe północnej części aglomeracji trójmiejskiej – zaznaczył Szmit. Dodał, że ta inwestycja jest już przygotowana. - Czekamy na ostateczne decyzje dotyczące programu budowy dróg krajowych. Jeżeli program zostanie przyjęty przez rząd, ten odcinek wkroczy w fazę realizacji.

W czwartek Szmit przypomniał, że koszt budowy odcinka trasy S6 między Gdańskiem a Koszalinem, z którego realizacji zrezygnowano, został oszacowany na 7,7 mld zł.
- To są gigantyczne koszty. W związku z tym szukamy rozwiązania, które będzie z jednej strony zapewniało złagodzenie problemów północnej części województwa pomorskiego i aglomeracji trójmiejskiej, a jednocześnie będzie racjonalne i po prostu mniej kosztowne – dodał Szmit.

d1efj02

Podziel się opinią

Share

d1efj02

d1efj02