Będą surowsze kary dla piratów drogowych? "Ważniejsze jest przywrócenie fotoradarów"
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzyć kary za przestępstwa w ruchu drogowym. - Dla mnie ważniejsze byłoby np. przywrócenie kontroli fotoradarowej w miastach. Bez nich na naszych ulicach mamy więcej rannych i ofiar śmiertelnych. Proponowane zmiany nie poprawią bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówi Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.
Zgodnie z propozycją kary dla drogowych piratów mają być dotkliwsze. Jak zauważają pomysłodawcy projektu, sądy w Polsce są zbyt pobłażliwe dla pijanych lub odurzonych narkotykami kierowców, wydając zbyt niskie wyroki lub zawieszając ich wykonanie. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce ostrzejszych kar, które mają pełnić rolę odstraszającą i w konsekwencji powinny poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.
Co zawierają poprawki? Wydłużenie okresu przedawnienia czynów zabronionych (obecnie po dwóch latach od dnia zdarzenia sprawca przestaje podlegać karze), uznanie ucieczki przed policyjnym pościgiem za przestępstwo zagrożone pozbawieniem wolności do pięciu lat (w obowiązujących przepisach karą jest grzywna) wraz z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych (obecnie jest to traktowane jako wykroczenie). Obowiązkowo ma być wydawany zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w stosunku do osób, które będą wsiadać za kierownicę pomimo cofnięcia uprawnień.
Do dwóch lat ma zostać podniesiona dolna granica pozbawienia wolności w stosunku do osób, które pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowodowały wypadek ze skutkiem śmiertelnym (w tej chwili jest to rok z możliwością zawieszenia wykonania kary). Natomiast do pięciu lat więzienia (obecnie maksimum trzy) zostanie podniesiona górna granica dla osób, które złamią orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Istotną zmianą będzie także wyklarowanie przepisów dotyczących kontroli trzeźwości przez uprawnione do tego służby. W ostatnim czasie sprawa ta budziła sporo kontrowersji, a kierowcy zarzucali, że policja nie ma prawa sprawdzać każdego zatrzymanego pod tym kątem. Dzięki wprowadzonym zmianom legalne już będą wszelkie akcje systemowego kontrolowania trzeźwości kierowców w stylu "trzeźwego poranka" (tak z przymrużeniem oka określane są te akcje).
sj