Trwa ładowanie...
21 kwietnia 2009, 19:18

Będą nowe zasady rejestracji pojazdów

Będą nowe zasady rejestracji pojazdówŹródło: PAP
d3qtkcr
d3qtkcr

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w debacie za zmianami w prawie o ruchu drogowym, dotyczącymi rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy i kompetencji polskich stacji diagnostycznych.

(fot. PAP-KRZYSZTOF ŚWIDERSKI)
Źródło: (fot. PAP-KRZYSZTOF ŚWIDERSKI)

Komisja Infrastruktury opracowała 7 projektów zmian przepisów prawa o ruchu drogowym i scaliła je w jeden dokument. 3 projekty wyszły z komisji Przyjazne Państwo, dwa zaproponował Senat, po jednym rząd i posłowie.

Obecne przepisy nakazują badanie sprowadzonego do Polski pojazdu zawsze - nawet jeśli posiada ważne badanie techniczne wykonane w krajach Unii Europejskiej. Zmiana proponowana przez posłów prowadzi do uznania badań z tych państw i zniesienia obowiązku pierwszego badania w Polsce. Do zarejestrowania samochodu w Polsce wystarczy zagraniczny dowód rejestracyjny pojazdu lub dokument z badania technicznego. Takie zmiany w prawie nakazał Polsce Europejski Trybunał Sprawiedliwości w czerwcu 2008 r.

(fot. PAP - Adam Hawałej)
Źródło: (fot. PAP - Adam Hawałej)

Posłowie poparli też zmiany pozwalające na powtórną rejestrację w kraju pojazdu np. wyrejestrowanego w związku z przeprowadzką za granicę. Przy powrocie do kraju będzie można go powtórnie zarejestrować.

d3qtkcr

Komisja Przyjazne Państwo chciała, by można było zarejestrować ponownie pojazd, który trafił na złom i został wycofany z eksploatacji. Komisja infrastruktury nie zaproponowała tak szerokich uprawnień, zezwoliła jednak na ponowną rejestrację wyremontowanych pojazdów uznanych przez rzeczoznawcę za unikatowe.

Propozycje nowych przepisów zmieniają też kompetencje stacji diagnostycznych. Badania m.in. autobusów, które mogą jeździć do 100 km na godzinę autostradą, samochodów ciężarowych przewożących ładunki specjalne, będą wykonywały jedynie okręgowe stacje badania pojazdów.

d3qtkcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qtkcr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj