Trwa ładowanie...
d3vcatf

Bądź przygotowany na zimę

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bądź przygotowany na zimę
(Materiały prasowe)
d3vcatf

Zimowe wyjazdy mogą okazać się szkołą przetrwania, szczególnie, gdy dopadnie nas śnieżyca lub utkniemy na oblodzonej drodze. Warto doposażyć swój samochód na różne ewentualności.

Ustawodawca zobowiązał kierowców do wożenia w samochodzie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy, która powinna być raz do roku poddana przeglądowi. Trzeba pamiętać, by oba te elementy były umieszczone w samochodzie w miejscu łatwo dostępnym. Auto warto doposażyć w nieobowiązkową kamizelkę odblaskową. Wszystkie prace poza samochodem powinny być wykonywane właśnie w niej. Zdecydowanie poprawi to naszą widoczność oraz ostrzeże innych kierowców o zagrożeniu.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Kolejną rzeczą, którą warto mieć w pojeździe jest apteczka. Powinna być ona wyposażona m. in. w bandaż, rękawiczki jednorazowe czy plastry. Wyżej wymienione wyposażenie powinniśmy traktować jako zalecane bez względu na porę roku. W warunkach zimowych trzeba je rozszerzyć o łańcuchy śniegowe (szczególnie w przypadku osób wybierających się w góry). Należy przećwiczyć ich montaż, gdyż w trudnych warunkach nie będzie czasu na naukę. Pamiętajmy, że łańcuchy zawsze zakładamy na oś napędowe (jeśli mamy napęd na 4 koła to na przednią oś). Ciekawym rozwiązaniem są tzw. skarpety śniegowe, czyli specjalne pokrowce na koła zapewniające dobrą przyczepność na śniegu i lodzie.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Przydatna do wyciągania i holowania pojazdu jest lina. Przy korzystaniu z niej trzeba przestrzegać reguł bezpieczeństwa, odpowiednio montować (najlepiej o fabryczne haki) i ustalić język komunikacji między kierowcami. W okresie zimowym dobrze jest wozić ze sobą zapasowy zestaw ubrań, ciepłe buty, kurtkę, czapkę i rękawiczki. Wymiana koła, zakładanie łańcuchów, wykopywanie samochodu czy nawet czekanie na pomoc w unieruchomionym samochodzie będzie dużo łatwiejsze, gdy będziemy doposażeni w dodatkową warstwę zapewniającą ciepło.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Pewne jest, że w samochodzie nie zmieścimy wyposażenia na każdą możliwą okoliczność. Jeśli jednak dołożymy do wyżej wymienionych latarkę i baton energetyczny, to będziemy lepiej przygotowani na nieoczekiwane.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

d3vcatf

Podziel się opinią

Share
d3vcatf
d3vcatf
Więcej tematów