Trwa ładowanie...
09-06-2014 10:37

Autostrada A4: dwie firmy chcą dokończyć budowę odcinka, miał być na Euro 2012

Autostrada A4: dwie firmy chcą dokończyć budowę odcinka, miał być na Euro 2012Źródło: GDDKiA
dqbbqgv
dqbbqgv

Miał być gotowy już na Euro 2012, a szansę na zbudowanie ma dopiero teraz. Dwa konsorcja przystąpiły do przetargu na dokończenie budowy podkarpackiego odcinka autostrady A4 Rzeszów - Jarosław. Najniższą ofertę na ponad 719,5 mln zł złożyło konsorcjum firm Budimex i Strabag. Drugą, opiewającą na ponad 876 mln zł złożyło konsorcjum firm z Salini Polska, jako liderem. GDDKiA planowała przeznaczyć na tę inwestycję ponad 835 mln zł.

Kolejnym etapem będzie sprawdzenie kosztorysów oraz weryfikacja ofert. GDDKiA liczy, że podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w najbliższych tygodniach. Zwycięzca przetargu na ukończenie inwestycji będzie miał 14 miesięcy od podpisania umowy; z czasu tego wyłączono okresy zimowe, czyli dwa razy po trzy miesiące, od 15 grudnia do 15 marca. Natomiast w ciągu 12 miesięcy będzie musiał wykonać tzn. kamień milowy, czyli ukończyć pierwszą nitkę autostrady.

Odcinek A4 Rzeszów-Jarosław miał być gotowy przed Euro 2012, ale w połowie GDDKiA zerwała umowę ze spółką Polimex-Mostostal na jego wykonanie. Powodem były znaczne opóźnienia w budowie. Inwestycja jest zrealizowana w ok. 70 proc. Ponad 41-kilometrowy fragment autostrady A4 między Rzeszowem a Jarosławiem firma ta budowała od 2010 r. Kontrakt na budowę opiewał na 2,1 mld zł. Inwestycja współfinansowana jest z pieniędzy unijnych.

Podkarpacki fragment autostrady A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km.

Źródło: PAP

mw, moto.wp.pl

dqbbqgv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqbbqgv
Więcej tematów