Trwa ładowanie...
d3sujg7

Autonomiczne ciągniki: to już działa

Share
Autonomiczne ciągniki: to już działa
Źródło: Materiały prasowe
d3sujg7

Wiele koncernów samochodowych intensywnie pracuje nad autonomicznymi pojazdami, mającymi "uwolnić" kierowcę od kłopotu prowadzenia auta. Choć wprowadzenie ich do powszechnego użytku to nadal melodia przyszłości, to już teraz z tego typu technologii korzystają np. ciągniki rolnicze.

Zdalnie sterowany traktor opracowała firma New Holland NH Drive Concept. Dzięki LiDAR-owi (ang. Light Detection and Ranging), kamerom oraz modułowi GPS operator może sterować pracą ciągnika za pomocą tabletu lub komputera. Operacja przypomina kierowanie dronem.

Prototypowy pojazd napędzany jest silnikiem o mocy mocy 419 KM, a jego prędkość maksymalna to 50 km/h. Pojazd po wprowadzeniu danych (mapy i trasy) do swojego systemu jest w stanie samodzielnie (acz pod zdalnym nadzorem) pokonać krótki odcinek np. z garażu na pole. Następnie, zgodnie z wprowadzonymi parametrami, pracować na wybranym terenie, bez kierowcy.

d3sujg7

Autonomiczny traktor ma przed sobą dużo prostsze zadanie od samochodowego odpowiednika - nie towarzyszy mu ruch uliczny, piesi czy skrzyżowania. Jest on jednak dowodem na to, że technologia ta zbliża się do nas wielkimi krokami. NH Drive Concept przejdzie teraz szereg badań legalizacyjnych - ale nie jest znana na razie orientacyjna data wprowadzenia go na rynek. Producent nie zdradza też, ile taki ciągnik mógłby kosztować.

ll/WP.PL

Boks THULE Excellence 900 za 4752,78 zł. Wyprzedaż ostatnich sztuk!

d3sujg7

Podziel się opinią

Share
d3sujg7
d3sujg7
Więcej tematów