Trwa ładowanie...
11 marca 2013, 16:17

Autonomiczne auto stworzone przez studentów z Wrocławia

Autonomiczne auto stworzone przez studentów z WrocławiaŹródło: x-news
d2r79ml
d2r79ml

Coraz więcej firm i instytucji prowadzi badania nad autonomicznymi samochodami, które pojadą bez kierowcy. Swoich sił w takim projekcie próbują też studenci z Politechniki Wrocławskiej. Efektem ich pracy jest samochód nazwany "Jurek", który może jeździć bez udziału kierowcy.

Coraz częściej jesteśmy przekonywani, że przyszłość motoryzacji to samochody autonomiczne. Według wielu ekspertów główną przyczyną wypadków są błędy kierowców, więc najlepszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest pozbycie się człowieka zasiadającego za kierownicą. Z tego powodu na świecie pojawia się coraz więcej projektów skomputeryzowanych samochodów, które dzięki zestawowi czujników mogą jeździć same. Najbardziej znany przykład auta tego typu tworzy firma Google, ale również w Polsce trwają prace nad autonomicznym samochodem.

Na Politechnice Wrocławskiej powstaje "Jurek", autonomiczny samochód tworzony przez studentów pod kierownictwem prof. Piotra Wrzecioniarza. Jest to pierwszy pojazd tego typu, jaki powstał w Polsce. Jak informuje TVN24, prace nad samochodem rozpoczęły się wiosną 2012 r. i już po niecałym roku grupa 29 osób przygotowało działający pojazd.

Twórcy autonomicznego samochodu tłumaczą, że człowiek pełni tylko rolę kontrolera. W czasie jazdy bez problemu może rozmawiać przez telefon, pisać maila, a w przypadku kobiet - robić makijaż. Ich zdaniem autonomiczne samochody trafią na publiczne drogi już około 2020 roku, a ich zaletą ma być to, że zautomatyzowany samochód się nie męczy, nie popełnia błędów i jeździ płynniej niż większość kierowców.

Mimo zapewnień twórców samochodów autonomicznych wiele osób porusza kwestie bezpieczeństwa związane z takimi samochodami. Choć teoretycznie komendy takim autom można wydawać z dowolnego miejsca, to jednak studenci z Wrocławia przygotowali zabezpieczenia, które pozwolą szybko zatrzymać auto. Pierwszym sposobem jest implementacja specjalnego kodu, który rozpoczyna hamowanie w momencie wykrycia problemu z którymkolwiek z czujników. Alternatywnym rozwiązaniem jest czerwony przycisk znajdujący się we wnętrzu samochodu.

O tym, czy autonomiczne samochody staną się codziennością przekonamy się już za kilka lat. Tymczasem możemy się cieszyć, że wrocławski "Jurek" jest pierwszym tego typu pojazdem wykonanym przez studentów w Europie.

sj, moto.wp.pl

d2r79ml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r79ml
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj