Trwa ładowanie...
28-03-2011 15:03

Autobusy hybrydowe nie dla polskich miast

Autobusy hybrydowe nie dla polskich miastŹródło: zdjęcie producenta
d2xqs7l
d2xqs7l

W najbliższych latach wiele samorządów wymieni tabor komunikacji miejskiej. Wysłużonych autobusów z silnikami diesla nie zastąpią jednak najnowocześniejsze, ciche i ekologiczne pojazdy hybrydowe. Powodem są pieniądze.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

W 1997 roku na japońskim rynku pojawiła się Toyota Prius - pierwszy na świecie hybrydowy samochód, który produkowany był seryjnie. Model ten rozbudził fascynacje nowym rodzajem napędu, który swoje walory ujawnia szczególnie w miastach. Dziś napęd hybrydowy spotkać można w najnowocześniejszych autobusach, ale pojazdy takie na razie pojawiają się tylko w zagranicznych miastach. Autobusy hybrydowe zakupiło wiele niemieckich landów, jeżdżą one również po londyńskich ulicach. W Polsce to wciąż rzadkość ze względu na koszty.

Zakup autobusu wyposażonego w napęd hybrydowy jest o ponad 40% droższy od nabycia tradycyjnego, spalinowego pojazdu spełniającego wyśrubowaną normę emisji spalin EURO 5. Koszty jego użytkowania są zaś tak nieznacznie niższe, że na amortyzację wydatku poniesionego przy zakupie autobusu trzeba byłoby czekać około 20 lat. Technologia jest jednocześnie na tyle nowa, że nie można przewidzieć przebiegu jego eksploatacji na tak długi okres. Co więcej, jak twierdzi wielu ekspertów, przyszłością komunikacji w miastach będą pojazdy wyłącznie elektryczne, a nie hybrydowe, czyli łączące silnik spalinowy z elektrycznym.

By przejechać się autobusem hybrydowym, na razie trzeba udać się do Poznania. To miasto jako pierwsze w Polsce zdecydowało się na jego zakup. Jak mówi Krzysztof Książyk dyrektor przewozów autobusowych MPK Poznań, najprawdopodobniej pozostanie on jedyną "hybrydą" wożącą poznaniaków.

d2xqs7l

Źródło: [

]( http://wnp.pl )

tb/

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj