Trwa ładowanie...
08-09-2006 12:57

Auto po kliencie

Auto po kliencie
d28szw9
d28szw9

Najpopularniejszym przedmiotem, jaki jest leasingowany, są samochody. Dotyczy to zarówno aut luksusowych, jak i samochodów dostawczych i ciężarowych. Następnie te pojazdy trafiają na wtórny rynek - często po atrakcyjnych cenach.

Leasing jest coraz powszechniejszym sposobem na pozyskanie środków transportu dla firmy. Najczęściej stosowany jest leasing operacyjny, który pozwala na wliczanie czynszu inicjacyjnego (czyli pierwszej wpłaty) oraz rat leasingowych (i amortyzacji) w koszty uzyskania przychodu. | [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/10403/salon-b.jpeg',500,335) ) |
| --- | Przedsiębiorca użytkuje więc samochód nie ponosząc kosztów jego zakupu, a opłacane raty pomniejszają kwotę od której musi on zapłacić podatek dochodowy.

Leasing trwa najczęściej 3 lub 5 lat. Po tym czasie z reguły leasingobiorca za symboliczną kwotę wykupuje samochód na własność. Jeśli jest to duża firma posiadająca na tych zasadach kilkanaście lub kilkaset pojazdów, zazwyczaj odsprzedaje je na rynku wtórnym. Drugi sposób na użytkowanie samochodu w firmie, bez konieczności jego zakupu, to wynajem długoterminowy. Wynajmujący używa auta i spłaca jego właścicielowi utratę wartości pojazdu związaną z czasem i przebiegiem – najczęściej trwa to 2 lata. Z reguły jest to powiązane z obowiązkiem obsługi pojazdu, czyli dbaniem o przeglądy, naprawy, wymiany opon itd. Duże firmy wynajmują w ten sposób całe, liczące po kilkaset aut, floty samochodowe. Gdy mija okres wynajmu, samochody trafiają na rynek wtórny.

d28szw9

Przebieg i eksploatacja

- Samochody poleasingowe są w różnym stanie technicznym - mówi Bartosz Toczyński z działu samochodów używanych Renault Kiljańczyk. – Zazwyczaj jednak ich cena jest dość atrakcyjna, nawet jeśli auto przejdzie przez kilku pośredników. Samochód poleasingowy może być tańszy nawet o ok. 30 proc niż takie same auta oferowane na rynku. Czy oznacza to, że zawsze taki samochód jest wart zakupu?
- Są tego wady i zalety - mówi Toczyński. - To klient musi rozważyć, uwzględniając swoje oczekiwania i potrzeby.

Najpierw więc o wadach. Często są to auta w „gołych”, podstawowych wersjach. Bywa, że leasingowane samochody traktowane są bardzo źle przez kierowców i bezlitośnie eksploatowane w myśl powiedzenia „przecież to nie moje”. Takie auta zazwyczaj mają też duże przebiegi, bo służą do codziennej pracy. Dlatego z pewną ostrożnością należy podchodzić do zakupu samochodu dostawczego czy kombivana typu Renault Kangoo, czy Fiat Doblo. Ale już samochód osobowy, zwłaszcza dobrej marki, np. służbowe auto prezesa czy dyrektora może zadziwić swoim stanem technicznym.

Lepszy pakiet

I tu możemy przejść do zalet aut poleasingowych. To samochody młode 3-5-letnie. Mają wiarygodną dokumentację (o ile nie przeszły przez ręce kilku pośredników) i nie przekręcone liczniki (bo nikt w firmie nie będzie się w to bawił).

Jeszcze lepiej prezentują się pojazdy po wynajmie długoterminowym. Mają maksymalnie 2 lata, zarządzane przez specjalistyczne firmy przechodzą obowiązkowe przeglądy w autoryzowanych stacjach obsługi, tam też wykonywane są wszelkie naprawy. Im droższy samochód, tym jest pod lepszą opieką, bo dla niego oferowany jest wyższy pakiet zarządczy. Mercedes po prezesie będzie więc nie dość, że zadbany, to jeszcze z małym przebiegiem. - Wszystko, co działo się z samochodem, będzie zapisane w raporcie zarządczym – mówi Ajdar Dziadosz, specjalista rynku samochodowego. – Taki raport ma każde auto i kupiec powinien go otrzymać wraz z innymi dokumentami auta.
Kupując auto użytkowane przez firmę można więc trafić na dobrą okazję ale nie zwalnia to kupującego od dokładnego sprawdzenia samochodu – jak przy każdej transakcji.

d28szw9

Autor: Tomasz Kunert

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj