Trwa ładowanie...

Autem na wakacje. Jak przewieźć większy bagaż?

Share
Autem na wakacje. Jak przewieźć większy bagaż?Źródło: Materiały prasowe
d19jlpm

W wakacje Polacy często decydują się na wyprawę samochodem. To jednak nieraz oznacza kłopoty z transportem bagaży, szczególnie, gdy w podróż wyrusza się np. z kilkuosobową rodziną. Rozwiązaniem problemu mogą być odpowiednie przystawki, m.in. boksy dachowe i uchwyty do przewozu specjalnego sprzętu.

Do przewozu dodatkowego bagażu, którego nie można już zmieścić wewnątrz auta, zazwyczaj używa się skrzyń dachowych. W przypadku sprzętu do aktywnego wypoczynku (np. rowerów czy desek windsurfingowych) z reguły korzysta się ze specjalnych przystawek – uchwytów albo bagażników. O czym warto pamiętać, wybierając tego typu sprzęt? Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Dodatkowe kilogramy
Dodatkowy ładunek najczęściej przewozi się za pomocą boksu dachowego, montowanego na dachu samochodu. Dzięki takiemu bagażnikowi można przewieźć maksymalnie rzeczy o wadze do 50-75 kg. Jak radzi Jacek Radosz, ekspert polskiej firmy Taurus – specjalizującej się w produkcji i dystrybucji m.in. boksów dachowych, przy wyborze bagażnika warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Ekspert zaznacza przy tym, że rozsądnie jest sprawdzić markę producenta. Znaczenie ma także to, czy dany sprzęt posiada odpowiednie atesty/certyfikaty, które potwierdzają, iż spełnia on unijne normy bezpieczeństwa.

d19jlpm

Na cenę boksów wpływają głównie wielkość (ładowność), jakość wykonania, sposób otwierania (niektóre można otwierać z obu stron) oraz użyte mechanizmy zabezpieczeń przeciwko kradzieży. Najprostsze konstrukcje to zazwyczaj koszt rzędu 500-700 zł. Ceny najdroższych skrzyń, można powiedzieć – luksusowych, sięgają natomiast nawet 7000 zł.

Alternatywą dla boksów dachowych są kosze bagażowe, także montowane na dachu auta. W niektórych sytuacjach, np. kiedy przewożony ma być sprzęt o nietypowych kształtach, niemieszczący się w boksie, taki kosz może być jedynym sensownym rozwiązaniem. Ceny zaczynają się od mniej więcej 100 zł i kończą na poziomie ok. 2500 zł. Na różnicę w cenie wpływa przede wszystkim wielkość i zastosowane systemy zabezpieczenia ładunku oraz materiał, z którego kosz bagażowy jest wykonany (stal lub aluminium). Decydując się na kosz lub boks, trzeba się też liczyć z koniecznością zakupu odpowiedniego bagażnika bazowego, co zwiększa łączny koszt o kolejne kilkaset złotych.

(fot. Fotolia)
Źródło: (fot. Fotolia)

– Podejmując decyzję o zakupie bagażnika, powinno się dokładnie przemyśleć swoje potrzeby – dodaje Jacek Radosz. – Jeśli sprzętu używać planujemy dosyć często, to warto potraktować zakup jako swego rodzaju inwestycję długofalową. Jeśli jednak wiemy, że np. boks będzie nam potrzebny tylko raz na dłuższy czas, to można rozważyć wypożyczenie takiego sprzętu, co jest oczywiście znacznie tańsze.

d19jlpm

Sprzęt dla aktywnych
Samochodem można bez większych problemów przewieźć także ściśle określone rodzaju sprzętu. W okresie letnim są to najczęściej rowery, ale swoich zwolenników ma też sprzęt wodny, czyli np. kajaki, deski surfingowe czy łódki. Miłośnicy sprzętu służącego do uprawiania sportów wodnych mogą skorzystać z uchwytów montowanych na dachu samochodu. Ich ceny wahają się w granicach 50-900 zł. Najtańsze są proste przystawki do przewozu masztu, najdroższe z kolei – specjalistyczne bagażniki do transportu kajaków i małych łódek.

Większy wybór mają pasjonaci jazdy na dwóch kołkach. Rower można przetransportować na dachu. Można jednak również skorzystać z przystawek do przewozu jednośladów z tyłu samochodu – montowanych na haku bądź tylnej klapie, które z reguły pozwalają na równoczesny transport 2-4 rowerów.

– Jeżeli zamierzamy zabrać ze sobą np. tylko jeden rower, to dobrym rozwiązaniem, i przy tym najtańszym, będzie uchwyt montowany, podobnie jak boks czy kosz, na dachu auta – wyjaśnia Jacek Radosz. – Dobrej jakości uchwyt można kupić już za mniej niż 200 zł. Jeżeli jednak chcemy zabrać ze sobą przykładowo 3 czy 4 jednoślady, to wtedy warto pomyśleć o bagażniku na hak lub tylną klapę samochodu. Najtańszy sprzęt tego typu kosztuje ok. 300-400 zł. Za najbardziej zaawansowane konstrukcje zapłacić trzeba ponad 2000 zł.

Niezależnie od rodzaju przewożonego bagażu i wybranego sposobu jego transportu, warto pamiętać o konieczności dokładnego zabezpieczenia ładunku, np. o precyzyjnym umocowaniu pasami rzeczy umieszczonych w boksie dachowym. Sam sprzęt najrozsądniej jest montować zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d19jlpm

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19jlpm
d19jlpm
Więcej tematów