Trwa ładowanie...

Auta złomowane w Niemczech trafiają na polskie drogi

Auta złomowane w Niemczech trafiają na polskie drogiŹródło: PAP/Marcin Bielecki
dfqj7u8
dfqj7u8

Zakup używanego samochodu to zawsze spore ryzyko. Powypadkowa historia, przekręcony licznik lub ukryte usterki mogą oznaczać dla nowego właściciela spore wydatki. Jednak sytuacja bywa jeszcze gorsza - kupiony samochód mógł być wcześniej zezłomowany, a to oznacza, że w ogóle nie wolno nim jeździć.

Większość używanych samochodów użytkowanych w Polsce pochodzi z zagranicy. Najczęściej auta sprowadzane są z Niemiec. Wbrew obiegowym opiniom nie zawsze są one zadbane i w idealnym stanie technicznym. Wydatki na naprawę to jednak niewielki problem w porównaniu z tym, co może spotkać nas po zakupie auta od nieuczciwego handlarza. W czasie kryzysu w branży motoryzacyjnej wiele europejskich państw oferowało dopłaty tym, którzy zezłomują swoje stare auto i kupią nowy pojazd. Podobnie sytuacja wyglądała w Niemczech, gdzie oddający stary samochód otrzymywał 2500 euro. Oznacza to, że na złomowiskach wylądowało wiele aut w niezłym stanie, które bez problemu nadawały się do dalszej eksploatacji. Dla oszustów była to sytuacja wręcz wymarzona.

Choć oficjalnie samochód został zezłomowany, to zamiast spocząć na złomowisku trafia na lawetę, a następnie, wraz z podrobionymi dokumentami, do autohandlu w Polsce. Chętnych na zakup takiego auta nie brakuje. Niska cena i dobry stan techniczny zachęcają klientów. Na takie oferty złapało się wielu naszych rodaków

Coraz częściej policji udaje się wykryć oszustwa przeprowadzone według wspomnianego scenariusza, ale dla nowych właścicieli nielegalnie sprowadzonych samochodów oznacza to problem. Takim pojazdem nie można jeździć, nie można go też sprzedać, gdyż oficjalnie auto nie istnieje. Jedna możliwość to sprzedaż samochodu na części.

(fot. © underworld - Fotolia.com)
Źródło: (fot. © underworld - Fotolia.com)

Klienci nieuczciwych handlarzy nawet nie podejrzewali takiego rozwoju wypadków. Samochody, które kupili, na ogół nie były szczególnie wiekowe, a ich stan nie wskazywał na to, że zostały zezłomowane. Oznaczało to również spory zysk dla oszustów, gdyż samochody sprzedawane są za kilkanaście tysięcy złotych.

dfqj7u8

Poszkodowani odwołują się od decyzji o wyrejestrowaniu, ale szanse sukcesu są praktycznie zerowe. Zezłomowany pojazd nie ma prawa być zarejestrowany. Choć ofiary oszusta powinny od niego otrzymać z powrotem pieniądze, to długi proces sądowy i problem ze ściągnięciem należności nie daje dużych nadziei. Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw nie wyklucza pozwania skarbu państwa, tłumacząc, że urzędnicy nie powinni byli dopuścić tych samochodów do rejestracji. Pracownicy wydziału komunikacji wyjaśniają, że ponieważ w przedstawionych dokumentach wszystko się zgadzało, to nie było podstaw do odmówienia rejestracji.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

dfqj7u8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfqj7u8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj