Auta w sieci
Na początku listopada cztery urzędy powiatowe rozpoczną pilotażowo współpracę on line z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK). System ma przyspieszyć rejestrację pojazdów i ich weryfikowanie. Umożliwi np. szybkie sprawdzenie przez policjanta, czy kierowca opłacił OC.
"Upoważnieni pracownicy urzędów dwu warszawskich dzielnic: Bemowa i Białołęki oraz obu białostockich starostw: grodzkiego i ziemskiego będą mogli łączyć się z systemem w trakcie podejmowania decyzji administracyjnych dotyczących rejestracji pojazdu" - wyjaśnia kierownik projektu CEPiK Edward Gaweł z Departamentu Centralnych Ewidencji Państwowych MSWiA.
"Umożliwi to szybką weryfikację danych i sprawdzenie tego czy np. ktoś nie próbuje zarejestrować pojazdu oficjalnie nie istniejącego lub zarejestrowanego gdzie indziej" - dodaje.
Przewiduje się czteromiesięczny okres prób, a następnie od 1 marca 2009 roku powszechne wdrożenie nowego.
Będzie to kolejny etap funkcjonowania Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jak przyznaje Edward Gaweł, system rozwijał się wolniej niż zakładano z "powodu technicznej złożoności i konieczności uwzględnienia potrzeb wielu użytkowników m.in. administracji terenowej, Krajowego Rejestru Karnego, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego".
Właśnie dotychczasowy tryb współpracy z UFG wymaga, jego zdaniem, szybkiej zmiany.
"Obecnie ajent, po ubezpieczeniu klienta, przekazuje dane z polisy firmie, ta z kolei UFG, a na końcu jest CEPiK. Każde ogniwo to nieuniknione przekłamania i błędy. Chcemy więc, by firmy przekazywały dane do CEPiK" - powiedział E. Gaweł.
Zmiana ta oznacza jednak nie tylko znaczny wydatek,ale i konieczność zmiany ustawy o ruchu drogowym. Gra jest jednak warta świeczki. Poprawki ułatwią policji szybkie sprawdzenie czy kontrolowany kierowca opłacił OC. (PAP)