Trwa ładowanie...
d39vxfq
21-04-2009 23:16

Auta dla inwalidów

d39vxfq
d39vxfq

Osoby na wózkach z Warszawy i całego kraju nie będą musiały liczyć już na łaskę rodziny lub urzędników samorządowych, aby gdzieś pojechać. Nawet do 80 proc. kosztów będzie zwracał w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) tym, którzy kupią samochód. Wnioski można składać tylko do 31 marca - pisze "Życie Warszawy".

W Warszawie niemal nie funkcjonuje specjalistyczny transport niepełnosprawnych. Kilka tysięcy osób poruszających się na wózkach obsługuje tylko siedem starych i zdezelowanych taksówek, które trzeba zamawiać nawet... tydzień przed planowanym kursem. Dlatego m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował kolejną edycję programu "Sprawny dojazd". W jego ramach kilka tysięcy inwalidów będzie mogło kupić własny samochód.

"Na realizację programu w tym roku mamy 150 mln zł. To aż o 120 mln więcej niż rok temu" - cieszy się Tomasz Leleno, rzecznik PFRON. "Wysokość dofinansowania będzie jednak zależała od liczby osób, które będą się o nie ubiegały. Największe, jakie możemy przyznać, to 80 proc. wartości samochodu" - tłumaczy.

PFRON da pieniądze na samochody każdej marki, nowe lub używane. Są dwa ograniczenia: auto nie powinno mieć więcej niż trzy lata, a jego cena nie może przekraczać 20 tys. euro.

d39vxfq

Jak ubiegać się o te pieniądze? "Adresatami programu są pełnoletnie osoby niepełnosprawne, które uczą się lub pracują" - tłumaczy Leleno. "Aby otrzymać pieniądze, muszą one złożyć wniosek do naszej delegatury (w Warszawie znajduje się ona przy ul. Grójeckiej 19/25). Po jego pozytywnym rozpatrzeniu, beneficjent podpisuje umowę, w której zobowiązuje się np. płacić OC i AC przez pięć lat oraz samodzielnie dbać o auto" - dodaje rzecznik PFRON.

Kiedy osoba niepełnosprawna już wybierze samochód, jaki chciałaby kupić, informuje o tym PFRON. Następnie wpłaca sprzedającemu 20 proc. wartości auta. Resztę dopłaca fundusz. "Procedura przyznawania dopłat jest skomplikowana, ale może być rozwiązaniem problemów wielu niepełnosprawnych. Nawet tych, którzy są sparaliżowani od pasa w dół i aby prowadzić auto potrzebują specjalistycznego sprzętu" - ocenia Izabela Siemaszko ze Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych One.pl. Aby skorzystać z pomocy, trzeba złożyć wniosek do 31 marca - czytamy w "Życiu Warszawy". (PAP)

d39vxfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vxfq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj