Trwa ładowanie...
d2xzpvz
d2xzpvz

Audi stworzy e-diesla z CO2, wody i ekologicznego prądu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xzpvz

Audi uruchomiło w Dreźnie pilotażowy zakład, w którym z wody, dwutlenku węgla i ekologicznego prądu produkowany jest e-diesel.

Dwutlenek węgla jest pozyskiwany z powietrza metodą Direct-Air-Capturing, opracowaną przez szwajcarskiego partnera Audi, firmę Climeworks. W osobnym procesie elektrolizy przeprowadzanej przy pomocy prądu ekologicznego, woda rozkładana jest na wodór i tlen. Następnie wodór reaguje z dwutlenkiem węgla w dwóch procesach chemicznych, przeprowadzanych w temperaturze 220 st. C pod ciśnieniem 25 barów. W ich efekcie powstaje energetyczna ciecz, składająca się z węglowodorów, tzw. Blue Crude. Efektywność tego procesu to nawet 70 proc.

Pilotażowa wytwórnia w pierwszej fazie rozwoju będzie produkować ok. 160 l Blue Crude dziennie, z czego nawet 80 proc. można zamienić w syntetyczne paliwo diesla. Paliwo to nie zawiera siarki i aromatów oraz charakteryzuje się wysoką liczbą cetanową. Jego właściwości chemiczne pozwalają na mieszanie go z tradycyjnym olejem napędowym w każdej proporcji.

d2xzpvz

Projekt jest wspierany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań oraz był poprzedzony ponad dwuletnią fazą badań i przygotowań. Łączy on dwie innowacyjne technologie – odzysk dwutlenku węgla z powietrza oraz metodę Power-to-Liquid służącą do produkcji syntetycznego paliwa. Marka od 2009 r. angażuje się w prace nad stworzeniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2. W miasteczku Werltle produkuje się syntetyczny metan. Trwają też prace nad uzyskaniem syntetycznej benzyny oraz e-etanolu.

Źródło: Audi

ll/moto.wp.pl

Dzięki temu serwisowi oszczędzisz nawet 100% kosztów paliwa!

d2xzpvz

Podziel się opinią

Share

d2xzpvz

d2xzpvz