Trwa ładowanie...
d3vsu3f

Audi rusza na podbój Księżyca

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Audi rusza na podbój Księżyca
(Materiały prasowe)
d3vsu3f

Audi wraz z zespołem konstruktorów Par-Time Scientists wyrusza na Księżyc. Wszystko w ramach konkursu Google Lunar XPRIZE, który przewiduje wysłanie tam bezzałogowego łazika.

Pula nagród w Google Lunar XPRIZE wynosi 30 mln dolarów. W konkursie inżynierowie i przedsiębiorcy z całego świata przedstawiają projekty dotyczące niskokosztowych, bezzałogowych sposobów eksploracji kosmosu. By wygrać, prywatny zespół musi wysłać na Księżyc łazika, który pokona tam dystans co najmniej 500 m i przekaże na Ziemię obrazy i relacje w wysokiej rozdzielczości.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Udział Audi w projekcie polega na podzieleniu się swoją wiedzą i technologią, przede wszystkim z zakresu lekkiej konstrukcji, mobilności elektrycznej, stałego napędu na cztery koła quattro i jazdy autonomicznej. Marka współpracuje także na polu prób, testów i zapewnienia jakości. Ponadto studio Audi Konzept Design z Monachium, w łaziku który w przyszłości będzie się nazywał „Audi lunar quattro”, wprowadziło szereg zmian mających na celu optymalne wykorzystanie warunków i możliwości związanych z zastosowaniem lekkiej konstrukcji.

Model ma być wystrzelony w kosmos w 2017 r. na pokładzie rakiety nośnej i pokonać ok. 380 000 km do Księżyca. Podróż ta trwałaby ok. 5 dni. Obszar jego lądowania wyznaczono na północ od równika Księżyca, w pobliżu miejsca, gdzie miało miejsce lądowanie statku Apollo 17 w ramach ostatniej załogowej misji księżycowej w 1972 r. Panują tam ekstremalne wahania temperatur, sięgające 300 st. C.

d3vsu3f

Testy pojazdu odbywały się m.in. w austriackich Alpach i na Teneryfie. Ruchomy panel solarny gromadzi światło słoneczne i kieruje je do akumulatora litowo-jonowego. Ten z kolei napędza cztery silniki elektryczne poruszające wszystkie cztery koła. Z przodu łazika znajduje się głowica zaopatrzona w dwie kamery stereoskopowe oraz jedną kamerę naukową do badania materiałów. Teoretyczna, maksymalna prędkość wehikułu to 3,6 km/h. O wiele ważniejsze na wyboistej powierzchni Księżyca są jednak jego właściwości umożliwiające jazdę w terenie i zdolność do bezpiecznej orientacji.

Źródło: Audi

ll/moto.wp.pl

Sprawdź ceny najpopularniejszego modelu Audi >>

d3vsu3f

Podziel się opinią

Share

d3vsu3f

d3vsu3f