Trwa ładowanie...
29-11-2016 07:25

Audi poleci na Księżyc?

Audi poleci na Księżyc?Źródło: zdjęcie producenta
d6y8xdh
d6y8xdh

Audi wraz z naukowcami z zespołu Part Time Scientists skonstruowało dwa łaziki oraz lądownik, które mają wyruszyć w podróż na Księżyc. Biorą one udział w inicjatywie "Google Lunar XPRIZE", organizowanej przez internetowego potentata.

Konkurs ogłoszono w 2007 r. Jego celem jest wysłanie na Księżyc łazika, bezpieczne osadzenie go na powierzchni, sprawienie, by przejechał po niej minimum 500 m i na koniec wysłał z powrotem na Ziemię wysokiej jakości zdjęcia. Do konkursu stanęły 34 zespoły z całego świata. Dziś wciąż bierze w niej udział zaledwie 16 drużyn, wśród nich wspierany przez Audi zespół Part Time Scientists.

Dwa skonstruowane łaziki nazwano Audi Lunar quattro. O odpowiednie posadzenie ich na powierzchni Księżyca ma zadbać autonomicznie poruszający się księżycowy lądownik ALINA (Autonomous Landing and Navigation Module). Naukowcy chcą, by łaziki odbyły podróż z lądownika do mety - jest nią miejsce pozostawienia przez amerykańską misję kosmiczną Apollo 17 pojazdu Moon buggy. Panują tam ekstremalne wahania temperatur, sięgające 300 st. C. W pracach pomogli dwaj astronauci z tej wyprawy - Gene Cernan i Harrison Schmitt.

Wynoszący ok. 380 000 km dystans z Ziemi na Księżyc ma zostać pokonany w ok. 5 dni na pokładzie rakiety nośnej. Testy łazików odbywały się m.in. w austriackich Alpach i na Teneryfie. Ruchomy panel solarny gromadzi światło słoneczne i kieruje je do akumulatora litowo-jonowego. Ten z kolei napędza cztery silniki elektryczne poruszające wszystkie cztery koła. Z przodu łazików znajdują się głowice zaopatrzone w dwie kamery stereoskopowe oraz jedną kamerę naukową do badania materiałów. Teoretyczna maksymalna prędkość to 3,6 km/h.

d6y8xdh

Źródło: Audi

ll/Wirtualna Polska

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj