Trwa ładowanie...
07-03-2014 18:31

Astra OPC Extreme, Adam Rocks i Adam S: Opel w Genewie

Astra OPC Extreme, Adam Rocks i Adam S: Opel w GenewieŹródło: zdjęcie producenta
d2xqs7l
d2xqs7l

Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie Opel zaprezentował trzy nowe wersje znanych modeli. Dwie z nich, choć powstały w oparciu o jeden samochód, są diametralnie różne. Trzeci to wariacja na temat produkowanej w Polsce Astry.

Sukces Fiata 500 zachęcił innych producentów do wprowadzenia do swojej oferty małych, dopracowanych stylistycznie samochodów z wyższej półki. W przypadku Opla jest nim model Adam, nazwany tak na cześć założyciela marki. Jedną z zaprezentowanych w Genewie wersji tego modelu jest Adam S. Prototyp produkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest ukierunkowany na osiągi i sportowe wrażenia. Dobitnie świadczą o tym akcenty widoczne już na pierwszy rzut oka. Chodzi tu przede wszystkim o wydatny spojler na styku dachu i klapy bagażnika oraz duże obręcze z lekkich stopów, na które nałożono opony o niskim profilu. Pod maską Adama S znalazł się doładowany silnik 1.4 l rozwijający moc 150 KM.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Adam Rocks to z kolei oferta dla tych, którym podobają się SUV-y i samochody terenowe. Te są niestety mało praktyczne w mieście, w przeciwieństwie do nowej wersji Adama. Samochód dysponuje prześwitem zwiększonym o 15 mm, co pozwala na pokonanie wyższych krawężników. Samochód posiada także plastikowe osłony progów i nadkoli, dzięki czemu nie każdy przejazd w pobliżu zarośli będzie skutkował koniecznością wizyty u lakiernika. Sercem Adama Rocks jest nowy, benzynowy silnik 1,0 EcoTec. Trzycylindrowa jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem rozwija 90 lub 115 KM - w zależności od wersji. Jak zapewnia producent, w klasie trzycylindrowców motor jest wyjątkowo cichy.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Produkowana w Gliwicach Astra w wersji OPC Extreme jest w zasadzie rajdówką, którą można poruszać się po publicznych drogach. Nie sposób pomylić jej ze zwykłą wersją oplowskiego kompaktu. Dodatkowe otwory na masce, pozwalające na przepływ powietrza, ogromny i wysoko zawieszony tylny spojler i obniżone zawieszenie wręcz kłują w oczy. Wiele zmian zaszło również we wnętrzu samochodu. Wersja Extreme jest o 100 kg lżejsza od „zwykłej” OPC dzięki zastosowaniu komponentów z włókna węglowego. Pod maską tętni silnik 2.0 l, który dzięki doładowaniu osiąga moc 300 KM. Koncepcyjna Astra OPC Extreme prawdopodobnie trafi do regularnej sprzedaży. Nie wiadomo jednak, czy ze względu na względy ekonomiczne zachowane zostaną wszystkie elementy decydujące o sportowym charakterze auta.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Podczas salonu w Genewie zaprezentowano również nowy silnik diesla. Jednostka 1.6 CDTI zastosowana w Zafirze Tourer osiąga moc 110 lub 136 KM i 320 Nm momentu obrotowego. Według danych producenta spalanie Zafiry z tym motorem średnio wynosić ma 3,7 l/100 km w słabszej wersji oraz 3,9 l/100 km w wersji mocniejszej.

tb, moto.wp.pl

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj