20-06-2016 11:18

Artur Prusak znów wygrał w rajdzie FIA Alternative Energies Cup

Artur Prusak znów wygrał w rajdzie FIA Alternative Energies CupŹródło: Materiały prasowe
d45pcyk
d45pcyk

Artur Prusak i Thierry Benchetrit zwyciężyli 5. rajd Eco Rally della Mendola - trzecią eliminację tegorocznego sezonu FIA Alternative Energies Cup. Polsko-francuska załoga umocniła swoją przewagę w klasyfikacji generalnej tego cyklu.

- Skoncentrowaliśmy się całkowicie na próbach na regularność, pozostawiając walkę o jak najmniejsze zużycie paliwa nowszym i efektywniejszym modelom. Klasyfikację spalania wygrała włoska załoga za kierownicą Toyoty Yaris, osiągając średnią 3,4 l/100 km. Moglibyśmy z nią powalczyć, ale postęp technologiczny w nowych samochodach zaszedł tak daleko, że byłoby to bardzo trudne - powiedział Prusak.

Polski kierowca startuje w cyklu Toyotą Prius z 2006 r. - tą samą, którą w zeszłym sezonie wywalczył mistrzostwo FIA Alternative Energies Cup. W zawodach liczy się regularność przejazdu i jak najniższe zużycie paliwa lub energii. Oznacza to jazdę z możliwie stałą prędkością na całej trasie, złożonej z licznych zakrętów, serpentyn i dużej różnicy poziomów. W mistrzostwach mogą brać udział pojazdy hybrydowe oraz zasilane alternatywnymi źródłami energii - LPG, gazem ziemnym, etanolem, biodeslem, elektrycznością lub ogniwami paliwowymi.

Prusak i Benchetrit zajmują pierwsze miejsce w "generalce" z dorobkiem 46 punktów, o 12 więcej niż kolejny w klasyfikacji Włoch Massimo Liverani. Na szóstej pozycji znajduje się następny Polak, Łukasz Nytko, który uzbierał 10 punktów. W tabeli producentów pierwsze miejsce zajmuje Toyota (46 punktów), drugie Alfa Romeo (34 punkty), a trzecie Abarth (12 punktów).

Źródło: Toyota