Trwa ładowanie...

Armia wyda 60 mln zł na 39 Honkerów. Łączność wojska będzie polegać na karykaturze terenówki

W procesie zamówienia, a nie przetargu, podpisano umowę z firmą, która ma dostarczyć oddziałom łączności 39 nowych radiostacji wojskowych. Wszystkie mają być mobilne, więc zdecydowano, że zostaną zamontowane w samochodach Honker. Łączność armii na szczeblu taktycznym będzie polegać na samochodach, które były przestarzałe już kilka dekad temu.

Armia wyda 60 mln zł na 39 Honkerów. Łączność wojska będzie polegać na karykaturze terenówkiŹródło: Materiały prasowe
d3qthsr
d3qthsr

Z informacji opublikowanych w serwisie "Dziennik Zbrojny” wynika, że Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 2 S.A. umowę o wartości 59,35 mln zł brutto na dostawę dla polskiej armii 39 kompletów radiostacji KF średniej mocy na samochodzie osobowo-terenowym Honker. W ramach zamówienia wykonawca w 2018 roku dostarczy samochody, w których zostaną zainstalowane radiostacje Harris AN/PRC-150C Falcon II pochodzące z zasobów Sił Zbrojnych RP oraz specjalistyczne wyposażenie radiowe (w tym anteny) i pomocnicze, takie jak zespoły prądotwórcze i zasilacze awaryjne.

W informacji czytamy, że wybór samochodów osobowo-terenowych Honker jako podwozi dla radiostacji KF został wymuszony opóźnieniem w realizacji programu Mustang.

Postępowanie było prowadzone od sierpnia 2017 r. zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych w ramach procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

Wybrane auta przeznaczone będą do zapewnienia łączności radiowej w sieciach i na kierunkach radiowych na szczeblu taktycznym w zakresie od 1,6 do 59,999 MHz, umożliwiając pracę zarówno w trybie głosowym jak i transmisję danych.

d3qthsr

Wybór procedury negocjacyjnej jest szczegółowo opisany w publikacji źródłowej, a w uproszczeniu chodzi o to, że pozyskanie innego sprzętu mającego inne charakterystyki techniczne skutkowałoby niekompatybilnością sprzętową lub programową z posiadanymi już autami, a także trudnościami technicznymi podczas eksploatacji systemów łączności radiowej oraz znacznymi dodatkowymi kosztami.

Jak się okazuje, na rynku występuje tylko jedna firma, która ma kompetencje do zrealizowana zamówienia. Chodzi o Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A., które posiadają wyłączne prawa do dokumentacji technicznej radiostacji KF na samochodzie oraz są jedynym w kraju certyfikowanym (przez producenta systemów radiowych HARRIS Corp.) zakładem serwisowym, szkoleniowym oraz posiadają autoryzację w zakresie instalacji i integracji systemów radiowych HARRIS na terenie RP.

W związku z powyższym, zmiana wykonawcy zamówienia spowodowałaby nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu całego systemu łączności, w tym samochodów z radiostacjami.

Wygląda na to, że przestarzałego sprzętu wojskowego nie można unowocześnić, bo nie ma na rynku firm, które mogłyby wprowadzić modernizacje, utrzymywać nowsze auta na chodzie i zapewniać szkolenia obsłudze.

Co ciekawe, wojsko czasem wyprzedaje nieco używane Honkery w cenach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za sztukę. Nie wiemy dokładnie, ile kosztuje zamontowanie w nim radiostacji, ale cena zbliżona do 1,5 mln zł to kwota, za którą można zainstalować w aucie bardzo wiele rzeczy.

d3qthsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qthsr
Więcej tematów