Trwa ładowanie...

Aplikacja Nissana pozwala na śledzenie właściciela auta

Share
Aplikacja Nissana pozwala na śledzenie właściciela auta
Źródło: zdjęcie producenta
d2pmqzt

Japońska firma wypuściła na rynek aplikację NissanConnect, przeznaczoną przede wszystkim dla właścicieli elektrycznego modelu Leaf. Niestety program umożliwia hakerom przejęcie części danych gromadzonych w systemie auta, a nawet na rozładowanie akumulatorów.

Okazało się, że wydobycie danych z NissanConnect przez osoby postronne nie stanowi żadnego problemu. Haker jest w stanie poznać dokładną trasę przejazdu samochodu wraz z historią, a także podłączyć się i obsługiwać system wentylacyjny i klimatyzacyjny Leafa. Co więcej, nie musi znajdować się nawet w pobliżu hakowanego auta, wystarczy, że zna VIN samochodu do którego chce się włamać. Numer identyfikacyjny jest ogólnie dostępny i w widocznym miejscu ulokowany na podszybiu auta.

Aplikacja NissanConnect pozwala kierowcy na szereg działań związanych ze zdalną obsługą samochodu, w tym uruchomienie systemu ogrzewania lub klimatyzacji, zanim zajmie w nim miejsce. Ale program nie wymaga autoryzacji i nie sprawdza kto włącza te systemy. Tym samym każdy, kto włamie się do oprogramowania danego pojazdu jest w stanie zdalnie zablokować ich działanie lub uruchomić bez wiedzy właściciela. Dzięki temu możliwe jest zatem rozładowanie baterii elektrycznego Leafa.

d2pmqzt

Poznanie historii podróży właściciela samochodu także jest naruszeniem jego prywatności. Nissan w USA już rozpoczął działania mające na celu usunięcie tej dziury w systemie, zapewniając, że problem nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo użytkowania samochodu.

BC

d2pmqzt

Podziel się opinią

Share
d2pmqzt
d2pmqzt
Więcej tematów