Trwa ładowanie...
18 listopada 2015, 09:56

Alkohol coraz mniejszym problemem polskich kierowców

Alkohol coraz mniejszym problemem polskich kierowcówŹródło: Policja
dn4az96
dn4az96

Spadło spożycie alkoholu, a pijani spowodowali mniej wypadków - informuje "Rzeczpospolita". To skutek zmiany stylu życia i świadomości Polaków, a także lawinowego wzrostu liczby kontroli trzeźwości przeprowadzanych przez policję.

Statystyczny Polak wypił w 2014 r. 9,4 litra czystego spirytusu, czyli o 0,27 litra mniej niż rok wcześniej. Taka informacja znalazła się w opracowanym w Ministerstwie Zdrowia sprawozdaniu z profilaktyki alkoholowej w ubiegłym roku. Eksperci podkreślają, że dane z różnych lat trudno ze sobą porównywać. W 2014 r. poszła w górę akcyza na alkohol, więc w 2013 r. kupowano go na zapas. - Zamiast o spadku spożycia możemy raczej mówić o spowolnieniu wieloletniego trendu wzrostowego - mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jednak w przygotowywanym co roku sprawozdaniu poprawiło się też kilka innych wskaźników. Autorzy zauważają, że w strukturze spożycia zwiększył się udział piwa i wina względem wódki. Może to oznaczać, że Polacy rzadziej się upijają. Jak wynika z policyjnych statystyk, nietrzeźwi powodują mniej wypadków drogowych. W 2014 r. było ich 1878, a rok wcześniej 2165. W dużej mierze jest to wzrost świadomości naszych rodaków. Tragiczny wypadek w Kamieniu Pomorskim, w którym w wyniku potrącenia przez pijanego kierowcę zginęło sześć osób, sprawił, że coraz mniej osób decyduje się na prowadzenie po spożyciu alkoholu lub jazdę z nietrzeźwym kierowcą. Spadek liczby wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców to jednak również efekt zmiany taktyki działań prewencyjnych prowadzonych przez policję.

W 2014 roku, w porównaniu z rokiem 2013, liczba osób zatrzymanych za jazdę po użyciu alkoholu (do 0,5 prom.) wzrosła z 24,2 tys. do 27,7 tys. Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 prom.) odpowiedziało w tym czasie 75,6 tys. osób, co jest liczbą porównywalną wynikiem za rok 2013. Czy oznacza to, że problem polskich kierowców z alkoholem się nasila? Wręcz przeciwnie.

Na podawane przez policjantów dane należy patrzeć poprzez pryzmat liczby przeprowadzonych kontroli trzeźwości. W 2014 roku policjanci użyli alkomatów 15,4 mln razy. To absolutny rekord i ogromny wzrost względem 2013 roku, zakończonego wynikiem 8,7 mln. Jeśli więc porównamy liczbę kontroli z liczbą przyłapanych kierowców okaże się, że w 2013 roku jeden kierowca jadący z większą niż dopuszczalna zawartością alkoholu we krwi przypadał na 89 przypadków użycia alkomatu. W 2014 roku był to jeden kierowca na 149 kontroli.

dn4az96

To skutek wyposażenia policji w alkomaty umożliwiające błyskawiczne użycie i przeprowadzania przez nią masowych kontroli. Polegają one na zatrzymywaniu każdego samochodu jadącego daną ulicą w czasie trwania akcji mundurowych i sprawdzaniu trzeźwości kierujących. Choć takie akcje są uciążliwe dla spieszących się do pracy, a zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nie są również umocowane w przepisach (zgodnie z nimi policja powinna sprawdzać trzeźwość tylko w razie uzasadnionych podejrzeń co do kierowcy), to i tak trzeba przyznać, że działania te korzystnie wpływają na stan bezpieczeństwa na drogach.

Źródło: PAP, Policja tb, moto.wp.pl

dn4az96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn4az96
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj