Trwa ładowanie...
20-12-2011 16:30

Aktywne kocie oczka w ciągu drogi S3

Aktywne kocie oczka w ciągu drogi S3Źródło: Materiały prasowe
d1n48ni
d1n48ni

Zimą, gdy nie możemy się długo cieszyć światłem słonecznym, widoczność na drodze to podstawa bezpieczeństwa. By ją poprawić, na drodze krajowej ze Szczecina do granicy Czech zamontowano widoczne z kilkuset metrów aktywne kocie oczka.

Kocie oczka znalazły swoje miejsce na nowo otwartej Obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic. Aktywnych kocie oczka zostały zamontowane przy wlotach na obwodnicę i przy wyspach dzielących. Poprawa bezpieczeństwa jest szczególnie widoczna w nocy i w czasie niepogody. Niestety, w Polsce aktywne kocie oczka to nadal rzadkość mimo, że zapewniają dziesięciokrotnie lepszą widoczność niż elementy pasywne. Jak twierdzi ich producent, mają one również większą trwałość oraz efektywność w wymagających warunkach atmosferycznych i nocnych niż standardowe elementy odblaskowe.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Aktywne kocie oczka to łatwe w odśnieżaniu, zasilane energią słoneczną elementy wtopione w asfalt. Zastosowanie aktywnych kocich oczek zwiększa widzialność oznakowania jezdni z 90 do 900 m w stosunku do tradycyjnych elementów odblaskowych. Podczas jazdy z prędkością 100 km/h oznacza to, że kierowca widzi przebieg drogi w punkcie, który osiągnie ok. pół minuty później, a nie po 3,2 sekundy. Przeprowadzone badania pokazują, że tam, gdzie stosuje się aktywne kocie oczka maleje liczba wypadków. Notuje się spadek takich zdarzeń nawet o 70 proc. Korzyści z zastosowania aktywnych oczek są także wymierne na krętych drogach. Poruszający się nią kierowca może zobaczyć w którą stronę i pod jakim kątem biegnie zakręt zanim oświetlą go reflektory samochodu.

Bateria aktywnego kociego oczka ładowana za pomocą dziennego światła tylko przez 3-4 godziny pozwala jej na pracę aż do 240 godzin. Zastosowana technologia jest wystarczająca, by system mógł funkcjonować niezależnie od warunków atmosferycznych. Aktywne kocie oczka nie wymagają żadnej obsługi, włączają i wyłączają się automatycznie dzięki wbudowanemu czujnikowi. Okres eksploatacji wbudowywanych w nawierzchnię drogi kocich oczek to aż 8-10 lat.

Źródło: SolarLite

tb/

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj