Aktualne ceny na stacjach paliw
W stałych notowaniach cen paliw na stacjach, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w tym tygodniu odnotowano drobne ruchy w dół, zgodnie z oczekiwaniami.
Litr benzyny 95 kosztuje przeciętnie 4,35 zł/l, czyli o 3 grosze mniej niż tydzień temu. Również o 3 grosze potaniał przeciętnie olej napędowy, schodząc z poziomu 4,05 zł/l tydzień temu do 4,02 zł teraz. Bez zmian przeciętna ogólnopolska cena autogazu, która wynosi 2,19 zł/l.
Obniżki dla paliw tradycyjnych (benzyna, olej) są pochodną obniżek cen w hurcie, który związany jest ze spadkiem w ostatnim czasie cen ropy naftowej i paliw gotowych na rynkach międzynarodowych (baryłka kosztowała kilkanaście dni temu ponad 80 USD, teraz to nieco ponad 70 USD).
Cena oleju w sprzedaży na stacjach może jeszcze w najbliższych kilku dniach spaść, ruch może mieć podobną skalę jak ten notowany w tym tygodniu.
W tym tygodniu benzynę najtaniej w stosunku do reszty Polski zatankują mieszkańcy województw pomorskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i lubuskiego. W górę z kolei odstaje od przeciętnych opolskie. Jeśli chodzi o olej napędowy, to w najniższe przeciętne ceny tego paliwa obowiązują znów w województwie świętokrzyskim, po drugiej stronie "tabeli" jest z kolei warmińsko-mazurskie. Z najtańszego autogazu cieszą się w tym tygodniu kierowcy w województwie lubuskim, a województwo dolnośląskie jest pod tym względem najwyżej.
W drugiej części tego tygodnia wydarzenia na rynku naftowym mogą nabrać tempa. Dziś ukaże się bowiem cotygodniowy raport Departamentu Energii USA o stanie zapasów ropy i paliw na tamtejszym rynku, zawsze bacznie śledzony przez dealerów i będący często przesłanką do aktywniejszych ruchów handlowych, a do tego poznamy decyzję Fed co do stóp procentowych w USA i towarzyszący jej komunikat, który wydaje się być potencjalnie ważniejszy od samej decyzji. Będzie też wystąpienie prezydenta Baracka Obamy z orędziem o stanie państwa, w którym nie zabraknie pewnie odniesień do sytuacji ekonomicznej - istotnych dla wniosków o koniunkturze w nadchodzących miesiącach.
Wszystkie te informacje przełożą się na handel ropą i paliwami na świecie, decydując, czy baryłka zaatakuje w najbliższych dniach wsparcia w rejonie 70 USD.