Akcesoria dla kierowców. Przydadzą się podczas wypadku
W razie wypadku dosłownie wszystko może ograniczyć nasze ruchy. Wgniecione drzwi będą niemożliwe do otwarcia, zacinające się pasy skutecznie uniemożliwią wyjście, barierą może okazać się nawet szyba, którą trudno zbić gołymi rękami.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Na szczęście istnieją sposoby na to, by poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Poniżej znajdziesz kilka narzędzi, które przydadzą się każdemu kierowcy w razie stłuczki lub poważniejszego wypadku.
Jak wyswobodzić się z pasów
Jeśli podczas wypadku zablokują się pasy, najprościej będzie je przeciąć. Większość multitooli samochodowych ma wbudowany nożyk. Jest tak wyprofilowany, by podczas przecinania nie zranić poszkodowanej osoby. Jeśli natomiast nie masz przy sobie takiego narzędzia, spróbuj maksymalnie odchylić oparcie fotela, a następnie zapierając się rękami wysuń się do tyłu. Odmienną technikę należy zastosować, gdy samochód leży na dachu. Odruchowe odpięcie pasów bezpieczeństwa nie jest wtedy najlepszym pomysłem. Najprostszym sposobem będzie wybicie przedniej szyby stopami, a potem znalezienie odpowiedniej podpory dla stóp i dłoni. Wtedy możesz bezpiecznie odpiąć pas i tyłem wyjść przez przednią szybę.
Wybijanie szyby dla profesjonalistów
Wyjście przez przednią lub boczną szybę to często jedyna opcja opuszczenia pojazdu. Dlatego warto zaopatrzyć się w prosty zbijak do szyb wbudowany w multitool lub długopis taktyczny, a nawet kubotan. Poręczne narzędzia pozwolą na zbicie szyby nawet wtedy, gdy nie możesz sobie pozwolić na wzięcie większego rozmachu. Jeśli nie masz do dyspozycji specjalnego zbijaka, jego funkcję może spełnić gaśnica, pod warunkiem, że uderzysz jej kątem. Zanim wyjdziesz z samochodu pamiętaj, by dokładnie usunąć wszystkie odłamki szyb. W innym przypadku możesz się dotkliwie poranić.
Wybijanie szyby od zewnątrz
Gdy jesteś świadkiem wypadku i chcesz dostać się do zatrzaśniętego samochodu, by pomóc pasażerom, nie możesz działać na chybił trafił. O ile będąc w środku nie masz zbyt wielkiego pola do manewru, to działając z zewnątrz możesz wybrać szybę, przez którą dostaniesz się do wnętrza. Lepiej wybrać drzwi, za którymi nie ma pasażerów, w innym przypadku kawałki szkła mogłyby ich poranić. Należy pamiętać, by przed przystąpieniem do wybijania owinąć rękę kawałkiem materiału tak, by ją zabezpieczyć. Liczy się również siła uderzenia. Jeśli będzie zbyt mocne, a ręka wpadnie do wnętrza samochodu, możesz się pokaleczyć.
Co po zbiciu szyby?
Z reguły nie powinno się wyciągać nieprzytomnych poszkodowanych z samochodu. Znacznie lepiej będzie poczekać z tym na wykwalifikowane służby. Gdy jednak istnieje ryzyko zapłonu pojazdu lub poszkodowana osoba nie oddycha, trzeba przejść do rzeczy. Należy włożyć ręce pod pachy kierowcy, a następnie stabilizując jego głowę swoim ramieniem delikatnie wyciągnąć go z pojazdu i położyć na ziemi. Dopiero wtedy można przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.